Sağlıklı şahıslarda serum demiri, ferritin, transferrin, total demir bağlama kapasitesi, ansatüre demir bağlama kapasitesi ve transferrin saturasyon yüzdelerinin karşılaştırılması ve bu tetkiklere diurnal ritmin etkisi
Comparison of serum iron, ferritin, transferrin, total iron-binding capacity, unsatured iron-binding capacity and transferrin saturation in healty adults and the effects of diurnal rhythm on these parameters
  1. Tez No: 49757
  2. Yazar: MEHTAP TAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
n ÖZET SA?LIKLI ŞAHISLARDA SERUM DEMİRİ, FERRİTİN, TRANSFERRİN, TO TAL DEMİR BA?LAMA KAPASİTESİ, ANSATÜRE DEMİR BA?LAMA KAPA SİTESİ VE TRANSFERRİN SATURASYON YÜZDELERİNİN KARŞILAŞTI RILMASI VE BU TETKİKLERE DİURNAL RİTMİN ETKİSİ Bu çalışma, sağlıklı şahıslarda, serum demiri, ferritin, transferrin, total demir bağlama kapasitesi (TDBK), ansatüre demir bağlama kapasitesi (UDBK) ve trans ferrin saturasyon yüzdelerini tayin etmek, ayrıca bunlardan hangilerinin diurnal ritm gösterdiğini araştırmak amacıyla planlandı. Araştırma kapsamına kan hastalığı olmayan, fizik muayene bulguları normal bulunan ve bilinen bir kronik hastalığı olmayan, rastgele seçilen 100 kişi alındı. Aynı şahıstan sabah 9.00 - 10.00, öğleden sonra 14.00 - 15.00 saatleri arasında olmak üzere iki kere kan örnekleri alındı. Erkeklerde serum demirine ve UDBK'sine ait ortalama değerler kadınlardan yüksek bulunmasına rağmen, arada istatistik olarak önemli bir fark olmadığı görül dü (Her parametre için p>0.05). Erkeklerde bulunan TDBK'si ve ferritinin ortalama değerleri kadınlara göre yüksek bulundu (Sırasıyla p0.05).
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY COMPARISON OF SERUM IRON, FERRITIN, TRANSFERRİN.TOTAL IRON -BINDING CAPACITY, UNSATURATED IRON -BINDING CAPACITY AND TRANSFERRIN SATURATION IN HEALTHY ADULTS AND THE EFFECTS OF DIURNAL RHYTHM ON THESE PARAMETERS This study was planned to detect serum iron, ferritin, transferrin, total iron binding capacity (TIBC), unsaturated iron binding capacity (UIBC), and transferrin saturation in healthy adults and to investigate which of them have diurnal rhythm. Randomly selected 100 adults who had no hematological or other chronic disease were included in this study. Blood samples were obtained from cases twice day, 9.00 - 10.00 a.m. an 2.00 - 3.00 p.m. Mean serum iron level and UIBC of males were higher than those of females, although there was no statistical difference (p>0.05). Mean TIBC and ferritin of males were higher than those of females (p0.05).