Yavru köpeklerde demir eksikliği anemisinin hemogram, demir parametreleri ve kan frotisiyle teşhisi
Diagnosis of iron deficiency in puppies with hemogram, iron parameters and blood smear
- Tez No: 384402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, yavru köpeklerde sıkça görülen demir eksikliği anemisinin hemogram, demir parametreleri (serum demir, ferritin, total demir bağlama kapasitesi, bağlı olmayan demir bağlama kapasitesi, saturasyon %) ve kan frotisiyle teşhisi hedeflendi. Çalışma materyali olarak farklı ırk ve cinsiyette 60 adet yavru köpek incelendi. Anemi saptanan, 15 adet beslenme yetersizliği bulunan yavru köpek Grup I'i, 15 adet parazit saptanan yavru köpek Grup II'yi, 15 adet Canine Parvo Viral (CPV) enfeksiyonlu yavru köpek Grup III'ü ve anemi saptanmayan 15 adet sağlıklı yavru köpek Grup IV'ü oluşturdu. Köpeklerden alınan kan örnekleri ile hemogram değerlendirmeleri ve serum demir, ferritin ve UIBC analizleri yapıldı. TIBC ve saturasyon %'si gerekli formüller kullanılarak (TIBC=Serum Demir Konsantrasyonu+UIBC, Saturasyon%=Serum Demir Konsantrasyonu/TIBC) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, iron deficiency anemia which is often seen in puppies was aimed to diagnose by hemogram, iron parameters (serum iron, ferritin, total iron binding capacity, unbound iron binding capacity, saturation %) and blood smears. Sixty puppies in different breed and sex were investigated as study material. Anemia detection 15 puppies that also have nutritional deficiency constituted Group I, other 15 puppies that also carry parasite constituted Group II and 15 others that also have Canine Parvo Viral (CPV) infection constituted Group III while 15 healthy puppies with no anemia constituted Group IV. Blood samples taken from all puppies were analysed as hemogram, serum iron, ferritin and UIBC. TIBC and % saturation were calculated using the needed formula (TIBC=serum iron+UIBC, % saturation=serum iron/TIBC).