Gold A,B,C,D evrelerine göre KOAH hastalarında uyku kalitesi, uyku bozukluklarının tespiti ve karşılaştırılması
Determination and comparison of sleep quality and sleep sisorders in COPD patients according to Gold A, B, C, D groups.
  1. Tez No: 497587
  2. Yazar: İLKNUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL PEKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) kronik morbidite ve mortalitenin başlıca nedenlerinden biri olan önlenebilir, tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH'lı hastalara birçok uyku ile ilişkili bozukluk eşlik etmektedir. Bunlardan en çok bilineni nokturnal oksijen desatürasyonu ve KOAH- obsrüktif uyku apne sendromu (OUAS) birlikteliğidir. KOAH hastalarında Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) A,B,C,D evrelerine göre uyku kalitesi ve bozukluklarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması, uyku bozukluklarının tespit edilmesini amaçladık. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran toplam 94 hasta alındı. Hastaların 3'ü kadın, 91'i erkekti. 26 hasta (%27,6) GOLD evre A grubunda, 24 hasta (%25,5) evre B grubunda, 20 hasta (%21,2) evre C grubunda, 24 hasta (%25,5) evre D grubunda yer almaktadır. KOAH'lı hastalarda evreler arttıkça ortalama FEV1 değerlerinde azalma tespit edildi ve FEV1 değerleri azaldıkça gece boyunca ölçülen ortalama oksijen değerlerinin de azaldığı tespit edildi. Evrelere göre bakıldığında total uyku süreleri, uyku etkinliği, uyku latansı, REM uyku süresi, Non-REM uyku süresi arasında anlamlı farklılık saptanmadı. KOAH evreleri arttıkça gece boyunca ölçülen ortalama oksijen saturasyonlarında istatistiksel olarak orta derecede ilişkili negatif korelasyon tespit edildi. GOLD A ile GOLD D arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p:0,015). Polisomnografi (PSG) sonuçlarına göre hastaların %40'ında apne-hipopne indeksi (AHI), 5'in altında tespit edildi. AHI, GOLD A grubunda ortalama 12,38, GOLD B grubunda ortalama 13,35, GOLD C grubunda ortalama 13,38, GOLD D grubunda ortalama 10,58 olarak saptandı. Bu açıdan bakıldığında AHI açısından evreler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p:0,581). Sonuç olarak bakıldığında KOAH evreleri ile AHI'ler arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Ancak KOAH evreleri arttıkça gece boyunca ölçülen ortalama oksijen saturasyonunda azalma tespit edildi. Nokturnal oksijen desaturasyonu KOAH'ta görülen komorbiditelerin başlıca sebeplerindendir. Bunların sonucunda da ileri evreli KOAH'lı hastalarda gece desaturasyonları konusunda dikkatli olunmalı, komorbiditlerin önlenmesi için gerekli işlemler yapılmalıdır sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is preventable, curable disease and one of the major causes of chronic morbidity and mortality. Patients with COPD are accompanied by many sleep related disorders. The most known of these are nocturnal oxygen desaturation (NOD) and COPD-OSAS association (Overlap syndrome). We aimed to evaluate and compare sleep quality and disorders according to Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) A, B, C, D groups in COPD patients and to determine sleep disorders. Ninety four patients who applied to Pamukkale University Chest Diseases Policlinic were included in the study. Three of the patients were female and 91 were male. 26 patients (27.6%) were in the GOLD stage A, 24 patients (25.5%) were in GOLD stage B, 20 patients (21.2%) were in GOLD stage C, 24 patients (25.5%) were in GOLD stage D. In COPD patients, as severity of stages increased, a decrease in mean FEV1 values was detected and as the FEV1 values decreased, the mean oxygen values measured during the night decreased. According to the GOLD stage, there was no significant difference between total sleep periods, sleep activity, sleep latency, REM sleep duration, and non-REM sleep duration. As the COPD stages increased, a statistically moderately related negative correlation was found in mean nokturnal oxygen saturations. A statistically significant difference was found between GOLD A and GOLD D (p:0,015). According to polysomnography (PSG) results, apnea-hypopnea index (AHI) was found below 5 in 40% of the patients. AHI was found mean 12,38 in GOLD stage A, mean 13,35 in GOLD stage B, mean 13,38 in GOLD stage C, mean 10,58 in GOLD stage D. There was no statistically significant difference between AHI and COPD stages (p:0,581). In conclusion, no significant difference was found between COPD stages and OSAS severity. However, as COPD stages increased, a decrease in mean nokturnal oxygen saturation was detected. Nocturnal oxygen desaturation is the main cause of comorbidities seen in COPD. As a result, careful attention should be given to night desaturations in advanced COPD patients, and the necessary procedures must be performed to prevent comorbidities.