Kronik obstrüktif akciğer hastalığı gold 2013 sınıflamasına göre A,B,C,D grubu olgulara eşlik eden komorbiditeler, 1 yıllık atak ve pnömoni sıklığı, hastaların 1 yıllık sağkalımı
Comorbidities, exacerbations, pneumonia and one-year survival in chronic obstructive pulmonary disease by gold 2013 classification group A,B,C,D
- Tez No: 412720
- Danışmanlar: DOÇ. NEŞE DURSUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ilerleyici hava akımı kısıtlaması ile karakterize olan tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır. Komorbiditelerin varlığı KOAH olgularının, mortalite ve morbiditesini etkilemektedir. Hastaların pnömoni ve alevlenme geçirmesi de akciğer fonksiyonlarındaki kaybı hızlandırmaktadır. Amaç: KOAH olgularına eşlik eden komorbiditeleri, yıllık alevlenme ve pnömoni sıklıklarını değerlendirmeyi ve hastaları 1 yıl izleyerek hastaların GOLD evrelerine göre yıllık mortalitesi belirlemeyi amaçladık. Bulgular: Çalışmaya 107 hasta alındı. Hastaların 5'i kadın, 102'si erkekti. 22 hasta (%20,6) GOLD evre A grubunda, 11 hasta (%10,3) evre B grubunda, 34 hasta (%31,8) evre C grubunda, 40 hasta (%37,4) evre D grubunda yer almaktadır. Obezite, diyabetes mellitus (DM), MI ve KABG geçirme öyküsü GOLD B grubu KOAH hastalarında anlamlı olarak daha sık görülürken, EKO'da sağ ventrikül disfonksiyonu, pulmoner hipertansiyon GOLD evre C ve D grubunda daha yüksek saptanmıştır. Hastaların 1 yıllık takiplerinde akut atak ve pnömoni sıklığının evre C ve D olgularında daha yüksek olduğu görüldü. Çalışmamızda 1 yıllık mortalite %21,4 olarak bulunmuştur ve mortalite evre D grubunda daha yüksektir. Hastaların ölüm nedenleri 1.sıklıkla pulmoner nedenler, 2. sıklıkta kardiyak nedenler ve 3. sıklıkta malignite olarak tespit edilmiştir. Tartışma: B grubunda MI ve KABC geçirme öyküsünün daha yüksek olması bu gruptaki hastalarda daha fazla DM eşlik etmesi ve hastaların daha obez olması ile açıklamaktadır. Çünkü obezite, kardiyovasküler hastalıklar için artmış risk faktörüdür ve insülin duyarlılığını azaltarak DM'e neden olabilmektedir. KOAH GOLD evre C ve D grubunda sağ ventrikül disfonksiyonu ve pulmoner HT sık olmasının nedeni hastalığın ağırlığı arttıkça artan hiperinflasyon, gece ve gündüz hipoksemilerinin sağ kalp fonksiyonlarını kötüleştirmesi olabilir. Hastaların GOLD evrelerine göre 1 yıllık alevlenme sayıları incelendiğinde C ve D grubu hastaların, A ve B grubundaki hastalara göre daha sık alevlenme geçirdiği izlenmektedir. GOLD birleşik evrelemesinde grup C ve D hastalar zaten yılda 2 ve daha fazla alevlenme geçiren ve alevlenme nedeni ile hastaneye yatışı olan hastalardır. Bu durumda bu 2 grup hastada alevlenme riskinin de daha fazla olduğunu düşünmekteyiz. GOLD evre C ve D grubu hastalar daha çok yeni komorbid hastalık tanısı almıştır. En sık yeni tanı koyulan komorbid hastalık ise koroner arter hastalığıdır. Bu bulgu literatürdeki benzer yayınlar ile uyumludur. Ortak etyolojik faktörlere sahip olmaları ve her ikiside ileri yaşta görülmeleri nedeniyle KOAH ve kardiyovasküler hastalıkların birliktelikleri sık görülür. Hastaların GOLD evrelerine göre eşlik eden komorbid hastalıkların sayıları incelendiğinde; A, C ve D grubundaki hastalara çoğunlukla 2 ve daha az komorbid hastalık eşlik etmekte iken B grubundaki hastaların %63,6 gibi büyük çoğunluğuna 2'den fazla komorbid hastalık eşlik etmektedir. Literatürdeki benzer çalışmalar ile uyumlu olarak bu çalışmada da GOLD evresi ile komorbidite sayısı arasında ilişki bulunamamıştır. Sonuç: KOAH yalnızca hava yolu obstrüksiyonu ile giden bir hastalık değildir aynı zamanda birçok sistemik etkileri de vardır. KOAH'lı hastalar her kontrolde komorbid hastalıklar açısından taranmalı ve KOAH ile birlikte komorbid hastalıklar da mutlaka tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is is a treatable and preventable disease which is characterised by progressive airflow limitation. The presence of comorbidities effect morbidity and mortality of COPD patients. Pneumonia and acute attacks in patients also accelerates the loss of pulmonary function. Aim We aimed to evaluate comorbidities, frequencies of acute attack and pneumonia per year in COPD patients and to determine yearly mortality of COPD patients in different GOLD stages by following them one year. Results 107 patients were taken into the study. 5 of them were women and 102 were men. 22 patients (20,6%) were in GOLD stage A, 11 patients (10,3%) in stage B, 34 patients (31,8%) in stage C, 40 patients were in (37,4%) stage D. While obesity, diabetes mellitus, MI and having CABG were significantly frequent in stage B, right ventricular dysfunction and pulmonary hypertension were found higher in stages C and D. In one year follow-up of the patients, acute attack and pneumonia frequencies were found higher in stage C and D. One year mortality in our study was found as 21,4% and mortality is the highest in stage D. Mortality etiologies were firstly pulmonary reasons, secondly cardiac pathologies and thirdly malignancy. Discussion Having high prevelance of MI and CABG in group B patients, could be explained by association of DM and obesity in group B. Because obesity is a high risk for cardiovascular diseases and it could cause DM via decreasing insulin sensitivity. The reason for increased frequency of right ventricular dysfunction and pulmonary hypertension could be hyperinflation and nocturnal and daytime hypoxemias as the disease progresses. When analysed yearly attack numbers, it is seen that group C and D patiens had more attacks than the gruop A and B patients. Moreover, in COPD group C and D, yearly attack risk is >2 per year or hospital required acute attacks are included in D group. So in these groups, attack risk is already increased. There are more comorbidities in group C and D and the most frequent comorbidity is coronary artery disease. This is correlated with the literature. The association of COPD and coronary arterial diseases is common as having similar etiologies and as then are seen in same years. As comorbidity numbers were analysed, 2 or more disease were found in groups A,C and D while 63,6% of group B patients have >2 comorbidity. No correlation was found between GOLD stage and comordity numbers as in literature. Conclusion COPD is not a disease only going with bronchial obstruction also it has many systemic effects. So patients with COPD should be screened for comorbid diseases in every control and comorbidities also should be treated together with COPD.