Bir üniversite hastanesinde göğüs hastalıkları polikliniği'ne başvuran koah tanılı hastaların influenza, pnömokok ve zona aşılarıyla ilgili bilgi ve tutumları
The knowledge and attitudes of copd patients who applied to chest diseases outpatient clinic at A University Hospital on influenza, pneumococcal and herpes zoster vaccines
  1. Tez No: 480892
  2. Yazar: BETÜL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir Üniversite Hastanesinde Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne Başvuran KOAH Tanılı Hastaların İnfluenza, Pnömokok ve Zona Aşıları ile İlgili Bilgi ve Tutumları Giriş ve Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), genellikle zararlı partikül veya gazlara ciddi maruziyet sonucu oluşan havayolu ve/veya alveoler anormallikler nedeniyle kalıcı hava akımı kısıtlanması ve solunum semptomlarıyla karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Alevlenmeler ve komorbiditeler hastalığın şiddetine katkıda bulunur. KOAH olgularının önemli bir bölümünde hastaneye yatışın ve mortalitenin nedenini pnömokokkal hastalık ile influenza oluşturmaktadır. KOAH'lı hastalarda yüksek doz inhale kortikosteroid veya sistemik kortikosteroid kullanımı kısmi immün baskılamaya ve özellikle yaşlı erişkinlerde zoster reaktivasyonuna neden olabilir. Dolayısıyla, KOAH ataklarının önlenmesinde aşı ile bağışıklama etkin bir yaklaşım olarak görülmektedir. Çalışmamızın amacı; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran KOAH hastalarının influenza, pnömokok ve zona aşılarıyla ilgili bilgi düzeylerini, bilgi edinme kaynaklarını, bu aşılarla aşılanma oranlarını saptamak ve aşılanmayı etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışma olarak planlanan araştırmamız 15 Mart - 15 Mayıs 2017 tarihleri arasında AÜTF Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 115 KOAH hastası ile yürütülmüştür. Katılımcılara araştırmacılar tarafından oluşturulan; hastaların sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumu ile ilgili değişkenleri ve influenza, pnömokok ve zona aşılarıyla ilgili bilgilerini, bilgi edinme kaynaklarını ve yaptırma durumlarını sorgulayan 29 sorudan oluşan anket yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Hastaların semptom skorunu belirlemek amacıyla mMRC nefes darlığı skalası veya CAT ölçeği kullanılmıştır. GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) 2017 rehberine göre hastaların KOAH evreleri belirlenmiştir. İstatistiksel analiz IBM SPSS 15.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Knowledge and Attitudes of COPD Patients who Applied to Chest Diseases Outpatient Clinic at a University Hospital on Influenza, Pneumococcal and Herpes Zoster Vaccines Introduction & Aim: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a common, preventable and treatable disease that is characterized by persistent respiratory symptoms and airflow limitation that is due to airway and/or alveolar abnormalities usually caused by significant exposure to noxious particles or gases. Exacerbations and comorbidities contribute to the severity of the disease. In a significant part of COPD cases, pneumococcal disease and influenza is the cause of hospitalization and mortality. The use of high-dose inhaled corticosteroids or systemic corticosteroids in COPD patients may lead to partial immune suppression and an increased risk of zoster reactivation in elderly adults. Thus, immunization with vaccine appears to be an effective approach in the prevention of COPD exacerbations. The aim of the study is; to determine the knowledge levels, sources of information, rates of influenza, pneumococcal and herpes zoster vaccination and the factors influencing vaccination in COPD patients' referred to Ankara University Medical Faculty department of chest diseases outpatient clinic. Method: Our study, which was planned as a descriptive cross-sectional study included 115 COPD patients who applied to the Ankara University Medical Faculty department of chest diseases outpatient clinic between 15 March-15 May 2017. Questionnaires consisted of 29 questions, developed by researchers, were conducted to assess socio-demographic characteristics of the patients, health status related variables, information of influenza, pneumococcal and zona vaccines, sorces of information and vaccination status. The mMRC or CAT scale was used to determine the symptom score of the patients. According to the GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) 2017, patients' COPD stages were determined. Statistical analysis was performed with the IBM SPSS 15.0 package program.