D vitamininin kronik obstrüktif akciğer hastalığı'nın kliniği ile ilişkisi
The relationship of vitamin d with the clinic of chronic obstructive lung disease
- Tez No: 740691
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN CEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: D vitamininin iskelet sistemi üzerindeki etkileri dışında pek çok kronik hastalıkta rolü olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada ise KOAH hastalarında D vitamini düzeyi ile solunum fonksiyon test parametreleri, hastalık ciddiyeti, klinik bulguları ve eşlik eden komorbiditeler arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran KOAH tanısı almış ve son 1 ayda alevlenme geçirmemiş olan 18 yaş üstü 92 stabil hasta alınmıştır. Hastaların semptomlarının, mMRC dispne skoru ve CAT skoru ile değerlendirmeleri yapıldıktan sonra solunum fonksiyon testleri yapılmış, hastane yatış öyküleri alındıktan sonra GOLD grupları ve yeni KOAH birleşik gruplarına ayrılmıştır. Hastane anksiyete depresyon ölçeği (HADS) uygulanmış, boy ve kilo ölçümleri yapılıp vücut kitle indeksi ve biyoelektrik empedans yöntemi ile yağsız vücut kitlesi (FFM) ölçülmüştür. Ayrıca hastaların altı dakika yürüme testi, kısa fiziksel performans testi, ultrasonografi ile karotis intima media kalınlığı (KİMK) ölçümü, dinamometre ile elle kavrama kas gücü ölçümleri yapılmış ve Charlson komorbidite indeksi (CCI) ile BODE indeksi hesaplanmıştır. Hastaların plazma D vitamini düzeyleri ölçümü ise elektrokemilüminesans immün ölçüm yöntemi ile yapılmıştır. Bulgular: GOLD evrelemesine göre hastaların dağılımına bakıldığında GOLD Evre 1, Evre 2, Evre 3 ve Evre 4' te sırası ile 24 (%26,1), 43 (%46,7), 16 (%17,4) ve 9 (%9,8) hasta vardı. KOAH birleşik gruplarına göre hastaların dağılımına bakıldığında ise A, B, C ve D gruplarında sırası ile 25 (%27,2), 34 (%37,0), 10 (%10,9) ve 23 (%25) hasta yer almaktaydı. Çalışmamızda D vitamini eksikliği prevalansı oldukça yüksek olup çalışmaya katılan 92 hastanın %89,1'inde (n:82) D vitamini eksikliği saptanmıştır. Tüm gruplar bir arada değerlendirildiğinde kadınlarla erkekler arasında D vitamini düzeyi açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Hastaların D vitamini düzeyleri ile birleşik KOAH grupları arasında bir ilişki gösterilememiştir (p: 0,636). D Vitamini düzeyi ile hastalık ciddiyeti, semptom skorları, yürüme mesafesi, BODE indeksi, KİMK, anksiyete ve depresyon varlığı, kısa fiziksel performans testi, FFMI değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak D vitamini düzeyi ile elle kavrama kas gücü arasında pozitif bir korelasyon olduğu gözlenmiştir (r: 0,269; p: 0,010). D vitamini düzeylerini
Özet (Çeviri)
Objective: Besides its effects on the skeletal system Vitamin D is proven to play a role in the pathogenesis of many chronic diseases. In this study we aimed to determine the relations between serum Vitamin D levels and spirometric parameters, disease severity, clinical findings and co-existing comorbidities in patients with COPD. Methods: Of all the patients presented to Marmara University Hospital, Department of Pulmonology outpatient clinics 92 of whom were diagnosed with COPD, 18 years old or older, who had not had an exacerbation on the preceding month were enrolled in the study. After assessment of their symptoms by mMRC and CAT questionnaires, spirometry was performed and their GOLD classification and combined assessment of COPD was carried out. Following these HADS was performed, participants' height and weight measured and their FFM was determined via bioelectric impedance analysis. Finally their 6 minute walking test, short physical performance battery, CIMT measurement via ultrasonography was performed and their CCI and BODE indexes were calculated. Serum vitamin D levels were determined by using electrochemiluminescence immune assay. Results: When staged according to GOLD scale number of patients in GOLD 1, GOLD 2, GOLD 3 and GOLD 4 were 24 (26.1%), 43 (46.7%), 16 (17.4%) and 9 (9.8%) respectively. According to combined assessment of COPD groups A, B, C and D consisted of 25 (27.2%), 34 (37%), 10 (10.9%) and 23 (25%) patients respectively. Prevelance of vitamin D deficiency was significantly high as 89.1% of the 92 enrolees (n: 82) were deficient. All groups combined, regarding serum vitamin D levels, no significant difference between males and females was observed. No relation between their vitamin D levels and combined COPD assessment groups were identified (p: 0.636). Serum vitamin D levels were not associated with disease severity, symptom scores, 6 minute walking distance, BODE index, CIMT, existence of anxiety or depression, short performance battery and FFMI. However serum vitamin D levels were positively correlated with handgrip strength (r: 0.269; p: 0.010). When grouped in regard to serum vitamin D levels being