Açık kalp cerrahisi geçiren koroner arter hastalarında akut normovolemik hemodilüsyonun serebral oksijenizasyon ve postoperatif nörolojik komplikasyonlar üzerine etkileri
The effeckts of acute normovolemic hemodilution on cerebral oxygenation and postoperative neurologic complications in coronary artery disease patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 497611
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEKİYE AŞKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışmada akut normovolemik hemodilüsyonun (ANH) doku oksijenasyonuna (rSO2) ve nörolojik komplikasyonlara etkisinin near infrared spektrometre (NIRS) ile değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya 100 hasta prospektif olarak dahil edildi. Akut normovolemik hemodilüsyon uygulanan hastalar kardiyopulmoner baypas girişteki hemotokrit (Htc) değerine göre iki gruba ayrıldı. Grup 1'e Htc değeri %24 altında olan 43 hasta, grup 2'ye ise Htc değeri %24 ve üzerinde olan 57 hasta dahil edildi. Her iki grup ile hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif değerleri, inotrop ve kan kullanımı, gelişen komplikasyonlar, rSO2 değerleri NIRS ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşları 59,23±8,45 yıl olup, sadece 5 hasta (%5) kadın idi. ANH miktarı grup 2'de grup 1'den daha fazla idi (586 mL vs 495 mL, p=0.005). Grup 2'de hemotokrit değeri daha yüksek ve buna bağlı olarak rSO2 değerleri daha yüksekti. Kan ürünü kullanımı ve gelişen komplikasyonlar her iki grupta benzerdi (p ˃ 0.05). Nörolojik komplikasyon gelişen hastaların ortalama rSO2 değeri, gelişmeyenlere göre tüm zamanlarda benzerdi (p=0,023). Komplikasyon gelişen hastalarda operasyon sonunda ortalama rSO2 değeri daha düşük (p=0,006) ve ilk 24 saatte TDP kullanımı daha fazla idi (p=0,008). Sonuç: Koroner arter baypas cerrahisinde akut normovolemik hemodilüsyonun monitörizasyonunda NIRS kullanımı güvenilir bir yöntem olup, hemotokrit değerinin KPB esnasında yüksek tutulmasının (%24 üzerinde) kan ürünü kullanımını, inotrop kullanımını ve komplikasyonları azaltamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Goal: In this study, we aimed to evaluate the effects of acute normovolemic hemodilution (ANH) on tissue oxygenation (rSO2) and neurological complications with near infrared spectrometry (NIRS). Materials and Methods:100 patients were prospectively included in the study.Patients receiving acute normovolemic hemodilution were divided into two groups according to the hematocrit (Hct) value at the cardiopulmonary bypass entrance.Group 1 included 43 patients with an Htc value of less than 24%, and Group 2 included 57 patients with an Htc value of 24% or greater.Preoperative, intraoperative and postoperative values, inotrop and blood usage, complications, rSO2 values of both groups were compared with NIRS. Finding:The mean age of the patients was 59.23 ± 8.45 years and only 5 patients (5%) were female.The amount of ANH was greater in group 2 than in group 1 (586 mL vs. 495 mL, p = 0.005).In Group 2, the hematocrit value was higher and rSO2 values were higher.Blood product use and complications were similar in both groups (p ˃ 0.05).The mean rSO2 value of patients with neurological complications was similar at all times compared to those with no development (p = 0.023).In patients with complications, the mean rSO2 value was lower (p = 0.006) at the end of the operation and TDP was higher in the first 24 hours (p = 0.008). Result: The use of NIRS in the monitoring of acute normovolemic hemodilution in coronary artery bypass grafting is a reliable method and has not been able to reduce blood product use, inotropic use and complications (24% above hemodocrit value during CPB).