Açık kalp cerrahisinde kardiyopulmoner bypass uygulanan koroner bypass hastalarında hafif hipotermi ve normoterminin erken dönemdeki böbrek fonksiyonlarına etkisi
The effect of mild hypothermia and normothermia on early renal functions in coronary bypass patients undergoing cardiopulmonary bypass in open heart surgery
- Tez No: 776111
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH), koroner arter baypas greftleme cerrahisi (KABG) sonrası sık görülen bir komplikasyondur. Postoperatif böbrek fonksiyonunda hipoterminin rolü tartışmalıdır. Bu çalışmada, KABG cerrahisi geçirmiş KPB sürecinde hipotermi (Grup 1) ve normotermi uygulanan (Grup 2) 30 hasta 2 gruba ayrılarak ameliyat sonrası erken dönemde böbrek fonksiyonlarını araştırmayı amaçladık. İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi biriminde 2021-2022 yılları arasında CABG cerrahisi geçiren ve KPB uygulanmış 30 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası dönemde kan üre, keratinin, hematokrit, değerleri ile ameliyat sonrası ilk 24 saatte idrar miktarı ile ekstübasyon ve hastanede kalış süresi değerlendirilmiştir. Hastaların kan üre ve kreatinin değerlerindeki değişime bakıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bypass ve kross klemp süreleri Grup 1 ve 2'de sırasıyla 89,93±24,67 dk ve 75,80±12,49 ile 56,26±21,16 dk ve 41,80±10,83 dk olarak not edilmiş olup gruplar arasındaki farklılıklar istatiksel olarak anlamlı değildir (p değerleri sırasıyla 0,07 ve 0,12). Her 2 grup postoperatif ilk 24 saatteki idrar miktarlarına göre karşılaştırıldığında Grup 1'de 2307±100,54 ml/saat değeri elde edilirken Grup 2'de 1788±218,66 ml/saat değeri elde edilmiş olup bu farklılık istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (P=0,51). Sonuç olarak KPB uygulanan hastalarda hipoterminin böbrek fonksiyonlarına olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is a common complication after coronary artery bypass grafting surgery (CABG). The role of hypothermia in postoperative renal function is controversial. In this study, we aimed to investigate the renal functions in the early postoperative period by dividing 30 patients who underwent CABG surgery into two groups, hypothermia (Group 1) and normothermia (Group 2) during the CPB process. Thirty patients who underwent CABG surgery and underwent CPB between January 1, 2021 and January 1, 2022 in İstanbul Başakşehir Çam and Sakura Hospital Cardiovascular Surgery department were included in the study. Preoperative and postoperative blood urea, keratin, hematocrit values of the patients, urine amount in the first 24 hours after surgery, extubation and hospital stay were evaluated. When the changes in the blood urea and creatinine values of the patients were examined, no significant difference was found between the groups. Bypass and cross clamp times were recorded as 89.93±24.67 minutes, 75.80±12.49, 56.26±21.16 and 41.80±10.83 minutes in Groups 1 and 2, respectively. The differences between the groups were not statistically significant (P values 0.07 and 0.12, respectively). When both groups were compared according to the amount of urine in the first 24 hours postoperatively, 2307±100.54 ml/hour was obtained in Group 1, while a value of 1788±218.66 ml/hour was obtained in Group 2, and this difference was not statistically significant (P=0.51). As a result, no positive or negative effect of hypothermia on kidney functions could be demonstrated in patients who underwent CPB.