Sağlık Bakanlığı Ankara Rehabilitasyon Merkezi'nde 1984-1989 yılları arasında yatırılarak rehabilite edilen hemiplejik hastaların istatistiki değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49768
  2. Yazar: SUZAN TEMİZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÖZÜGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroşirürji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurosurgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
53 ÖZET Bu çalışma, Ankara Rehabilitasyon Merkezl'nde 1984-1989 yılları arasında yatırılarak: rehabilite edilen hemiplejik hastaların epidemiyolojik özelliklerini ve rehabilitasyon sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yaşlan 20 ile 87 arasında değişen ve ortalama 42.4 gün hastanede kalan 878 hemiplejik hastaya ait bilgiler arşiv dosyaianndan alınarak bilgi formuna kaydedildi. Elde edilen veriler kodlanarak bilgisayarda değerlendirildi. Hastaların % 53.4 '0 erkek, % 46.6 'sı kadın olup, her iki cinstede tutulum 41-64 yaş grubunda en yüksek oranda bulunmuştur. Hastaların tedavi öncesi fonksiyonel ambulasyon durumlanna bakıldığında % 52.0 'inin bağımlı, % 39.5 'inin kısmi bağımlı, % 8.5 'inin ise bağımsız olduğu gözlenirken; Tedavi sonrası, bağımlı gelen hastalann % 54.5 'inin, kısmi bağımlı gelen hastalann % 91.4 'ünün, bağımsız gelenlerin ise % 90.5 'inin bağımsız olarak hastaneden aynldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY This study was carried out on hemiplegia patients Who had taken to rehabilitation program to determine the epidemiologic characteristics and rehabilitation results at Ankara Rehabilitation Center between 1984 and 1989. The data obtained from the 878 hospitalized hemiplegia patients were evaluated at the computer. The ages of patients were between 20 and 87 ages and the average length of staying in the hospital was 42.4 days. 53.4% of the patients were male and 46.6% of the patients were female ; the risk was high between the age of 41 and 64 years on both sexes, when the patients' Functional ambulatory situations were evaluated, it has been Found out that 52.0% of the patients were dependent, 39.5% of them were semidependent and 8.5% of them were independent; after the program 54.5% of the dependent 91.4% of the semidependent, 90.55 of the independent patients discharged themselves.