Post-COVID -19 sendromunda tele-pulmoner rehabilitasyonun günlük yaşam aktiviteleri üzerine uzun dönem etkinliği: Tele-takip
Long-term effectiveness of tele-pulmonary rehabilitation on the activities of daily living in post-COVID -19 syndrome: Tele-follow-up
- Tez No: 731201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR, UZMAN MUSTAFA ENGİN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Post-COVID-19 sendromu, başta solunum sistemi olmak üzere vücudumuzun farklı sistemlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşüren önemli bir sorundur. Çalışmamızın amacı; post-COVID-19 sendromunda egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite düzeylerinde azalma, nefes darlığı, yorgunluk görülen hastalara uygulanan tele- pulmoner rehabilitasyon programlarının hastaların günlük yaşam aktiviteleri, kronik yorgunluk ve duygudurumu üzerine uzun dönem etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik, prospektif bir kohort çalışmasıdır. Çalışma, etik kurul onayı, Sağlık Bakanlığı araştırma onayı ve gerekli izinler sonrasında 25.02.2022-15.06.2021 tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi'nde yürütüldü. Post-COVID-19 sendromu tanısıyla tele-pulmoner rehabilitasyon alan 29 kişiden çalışma grubu, tele-pulmoner rehabilitasyon almayan 13 kişiden kontrol grubu oluşturuldu. Hasta dosyaları taranıp tele-pulmoner rehabilitasyon öncesi (başlangıç) ve sonrası (bitiş, yalnızca çalışma grubu için) Nottingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri (Nottingham GGYA) İndeksi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS), Hastane Anksiyete ve Depreyon Ölçeği (HADS) ve modified Medical Research Council (mMRC) Dispne Skalası skorları elde edildi. Tüm katılımcılara 6. ayda belirtilen ölçekler çalışma sürecinde tele- takip yöntemleriyle tarafımızca uygulandı. Grup içi ve gruplar arası verilerin analizi için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Post- COVID-19 syndrome is an important issue that reduces the quality of life by affecting different systems of our body, especially the respiratory system. The aim of this study is to investigate the long-term effectiveness of tele-pulmonary rehabilitation programs on the activities of daily living, chronic fatigue and mood of the post-COVID-19 patients who have shortness of breath, fatigue, decreased level of exercise capacity, quality of life and physical activity. Materials and Methods: Our research is an analytical, prospective cohort study. The study was carried out at Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital Pulmonary Rehabilitation Center between February 25-June 15, 2022 after ethics committee approval and necessary permissions. The intervention group was formed from 29 people who received tele-pulmonary rehabilitation with the diagnosis of post-COVID-19 syndrome, and the control group was formed from 13 people who did not receive tele-pulmonary rehabilitation. The patient files were scanned and pre (initial) and post (final, only for the intervention group) tele-pulmonary rehabilitation scores were obtained. The Nottingham Extended Activities of Daily Living Scale (Turkish version), The Fatigue Severity Scale (Turkish version), Hospital Anxiety and Depression Scale (Turkish version), modified Medical Research Council (mMRC) Dyspnea Scale scores were obtained. The scales mentioned were applied by us in the sixth month with tele-follow-up methods during the study process. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 statistics package program was used for the analysis of intragroup and intergroup data.