Okul öncesi dönemde vizing semptomları başlayan hastalarda pozitif modifiye astım prediktif indeks sıklığının belirlenmesi
Determination of pozitive modified asthma predictive index sensitivity in patients who have wheezing symptoms at preschool period in child allergy clinic
  1. Tez No: 497743
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERSOY CİVELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Astım; okul öncesi dönemde (≤ 5yaş) en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Okul devamsızlığı, uykusuz geceler, sağlık hizmeti kullanımı gibi yüksek morbiditeye neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Hem tedavi yanıtı hem de prognoz olarak farklı fenotipleri vardır ve hangi hışıltılı çocuğun astım olduğu pratikte yanıtlanması kolay bir soru değildir. Klinik hekimlerin, çocukluğun ilerleyen dönemlerinde hırıltılı solunumla devam edecek olanları belirleyebilmesine yardımcı olmak için çeşitli prediktif modeller veya klinik risk belirtileri araştırılmıştır. Bunlardan biri de modifiye astım prediktif indekstir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi, Çocuk Alerji Kliniği'ne başvuran, tekrarlayan vizing nedeniyle takibe alınan, okul öncesi dönemde vizing semptomları başlayan ve koruyucu ilaç başlanan hastalardaki modifiye astım prediktif indeks sıklığı retrospektif çalışma ile belirlendi. Sonuçlar: Çalışmaya 16 ile 61 ay arasında değişen, ay ortalaması 40,2 olan 305 hasta dahil edildi. Tanı anındaki yaş ortalaması 19,6 ay (2-55 ay) idi. Hastaların ilk defa vizing saptanma yaşlarının ortalaması ise 9,5 ay (1-44 ay) olarak bulundu. Olguların allerji kliniği takiplerindeki hastalık süresi ortalaması 30,7 ay (13-60 ay) idi. Tetkiklerindeki hemogram verilerinde ortalama eozinofil yüzdesi %0 ile %15,3 arasında değişmekteydi (ortalama %3). Prenatal sigara maruziyeti 110 hastada mevcut iken (%36,3); şu anda sigaraya maruz kalan hasta sayısı ise 139 (%45,9) idi. Olguların 51'inin (%16,9) son 1 yılda hastaneye yattığı, 238 (%78) olgunun ise son 1 yılda en az bir vizing atağı geçirdiği saptandı. GINA (Global Initiative for Asthma) kontrol durumuna göre 143 hasta (%46,9) iyi kontrollü, 46 hasta (%15,1) kısmi kontrollü, 116 hasta (%38) kontrolsüz olduğu bulundu. Hastaların 261'inin (%85,6) ebeveynlerinde astım tanısı yok iken; 44 olgunun (%14,4) ebeveyninde astım tanısı mevcuttu. Olguların 273'ünün (%89,5) fizik muayanesinde atopik dermatit bulgusu yok iken; 32 olguda (%10,5) ise atopik dermatit saptandı. 62 olgunun deri testinde (%21) aeroalerjen duyarlılığı mevcutken; 233 olguda (%79) ise aeroalerjen duyarlılığı saptanmadı. Modifiye astım prediktif indeks minör kriterlerinden olan soğuk algınlığı olmadan vizing 228 olguda (%75) saptanmazken, 76 olguda (%25) mevcuttu. Olguların ise 225'inde (%73,8) eozinofili saptanmazken; 80'inde (%26,2) ise eozinofil düzeyi %4 veya mikrolitrede 500 hücrenin üzerindeydi. Besin atopisi olguların 289'unda (%97,6) saptanmazken; 7 olguda (%2,4) ise herhangi bir besin atopisi mevcuttu. Çalışmamızdaki olgular göz önüne alındığında 177 olguda (%58) mAPI negatif olarak saptanırken, 128 olguda (%42) ise mAPI pozitif olarak saptandı. Hastalar mAPI'ye göre sınıflandırıldığında gruplar arasında; ilk vizing yaşı, tanı yaşı, cinsiyet, prenatal ve postnatal dönemde sigara maruziyeti, son 1 yıldaki hastaneye yatan ve atak geçiren hasta sayısı ve GINA kontrol durumları için istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda beş yaş altındaki pozitif bir mAPI'nin, okul çağında astımı öngörmede önemli bir veri olduğunu gösterdik. Bu durum, klinisyenlerin risk altındaki çocukları erken tanımasına ve hedefe yönelik önleme stratejilerini belirlemesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asthma; is one of the most common chronic diseases in preschool period (≤ 5 years). This is a major health problem that causes high morbidity, such as school absenteeism, sleepless nights, and the use of health care. There are different phenotypes as both treatment response and prognosis, and it is not an easy question to which wheezy child with asthma responds in practice. Several predictive models or clinical risk indications have been searched to help clinicians identify those who will continue with wheezing later in childhood. One of these is the predictive index of modified asthma. Material and Methods: A retrospective study of the prevalence of modified asthma predictive index in children who applied to the Child Allergy Clinic with pre-school wheezing symptoms that started following recurrent wheezing and started with preventive medication was determined. Findings: The study included 305 patients, ranging from 16 to 61 months, with a mean of 40.2 months. Mean age at diagnosis was 19.6 months (2-55 months). The mean age of wheezing for the first time was 9.5 months (range 1-44 months). The mean duration of illness on follow-up allergy clinic cases was 30.7 months (range, 13-60 months). The average percentage of eosinophils in blood count data that were obtained ranged from 0% to 15.3% (average 3%). Prenatal smoking exposure was present in 110 patients (36.3%); and the number of patients exposed to cigarette was 139 (45.9%). Of the cases, 51 (16.9%) were hospitalized in the last one year and 238 (78%) were at least one wheezing episode in the last 1 year. According to the GINA control status, 143 patients (46.9%) were well-controlled, 46 patients (15.1%) had partial control, and 116 patients (38%) were uncontrolled. 261 of the patients (85.6%) had no asthma diagnosis in their parents; Forty-four patients (14.4%) had asthma in their parents. 273 (89.5%) of the cases had no atopic dermatitis in physical examination; In 32 cases (10.5%), atopic dermatitis was detected. 62 patients had aeroallergen sensitivity in the skin test (21%); In 233 cases (79%), no aeroallergen sensitivity was detected. Wheezing without colds, which is one of the predictive index minor criteria was present in 76 cases (25%) while 228 cases (75%) were not detected. Of the cases, 225 (73.8%) had no eosinophilia; 80 (26.2%) had eosinophil level of 4% or over microliter of 500 cells. 289 of the cases (97.6%) had no food atopy ; In 7 cases (2.4%), there was any food atopy. In our study, 177 cases (58%) were found to be negative and 128 cases (42%) were positive for mAPI. When the patients were classified according to the mAPI, There was no statistically significant difference between first wheezing age, diagnosis age, sex, prenatal and postnatal cigarette exposure, the number of patients who were hospitalized in the last 1 year and the number of attacked patients and GINA control status. Result: We showed that a positive mAPI below the age of 5 years in our study was important data for predicting asthma at school age. This can help clinicians identify children at risk early and identify targeted prevention strategies.