Timik tümörlerde prognostik faktörler ve uzun dönem sağkalım sonuçları
Prognostic factors and long-term survival results in the timic tumors
- Tez No: 497742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN KOCATÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Anterior mediastinal neoplazmlar içerisinde klinikte en sık karşımıza çıkan timik kitlelerdir. Çalışmada timik tümörler nedeniyle timektomi uygulanmış olan hastaların histopatolojik olarak alt gruplarının analiz edilmesi, evrelerinin belirlenmesi, mortalite, morbidite ve sağkalıma etki eden faktörlerin ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2005 ve Aralık 2016 tarihleri arasında kliniğimizde Ön Mediastinal Kitle nedeniyle opere edilmiş olan 201 hastanın verileri arşiv dosyaları taranarak geriye dönük olarak analiz edildi. Timektomi yapılan hastalardan timoma ve timik karsinom tanısı almış 76 hasta çalışmaya dâhil edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 51±14,3 (min:18,max:77) olarak saptandı. Hastaların 47'si (%61,8) erkek, 29'u (%38,2) kadın hasta idi. 14 hasta (%18,4) 65 yaş ve üzerinde idi. 16 hastanın (%21,1) ek olarak myastenia gravis tanısı mevcuttu. Hastalardan 67'sinin (%85,2) timoma, 9'unun timik karsinom (%11,8) tanısı mevcuttu. Masaoka ve DSÖ evresine göre sağkalımlar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Cerrahi rezeksiyon genişliğine göre basit timektomi yapılmış grupta sağkalım 83,4±10,5 ay, extended ve maksimal timektomi yapılmış grupta 124±5,4 olarak tespit edildi (p=0,043). Sonuç: Timomalarda evre ve histopatolojik grubun sağkalım üzerine prognostik bir faktör olmadığı, genişletilmiş rezeksiyon yapılmasının sağkalımda en etkili faktör olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Thymic masses are the most frequent neoplasms among the anterior mediastinal masses. The study aimed to analyze the histopathological subgroups and the stages of the patients who had thymectomy due to thymic tumors and to determine the factors affecting mortality, morbidity and survival. Materials and Methods: Between January 2005 and December 2016, 201 patients' data files were analyzed retrospectively by scanning archive files of patients who had been operated for Anterior Mediastinal Mass in our clinic. 76 patients who were diagnosed with thymoma and thymic carcinoma from the patients undergoing thymectomy were included in the study. Results: The mean age of the patients included in the study was 51 ± 14,3 (min 18, max 77). Forty-seven (%61,8) of the patients were male and 29 (%)38,2 of them were female. 14 patients (18,4%) were 65 years of age or older. 16 (%21,1) of the patients had myasthenia gravis. 67 (85.2%) of the patients had thymoma and 9 of them had thymic carcinoma (11.8%). No significant difference was found between survival according to Masaoka and WHO stages. According to the surgical resection width survival was found 83.4 ± 10.5 months in the simple thymectomy group and 124 ± 5.4 in the extended and maximal thymectomized group (p = 0,043) Conclusion: The stage and histopathological group in the thymoma is not a prognostic factor on survival beside extended resection was considered to be the most effective factor in survival.