Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda koroner arter hastalığı ile tiyoredoksin sistemi ve HDL fonksiyonu arasındaki ilişki
Relationship between coronary artery disease and thioredoxin system and HDL function in patients with Type 2 Diabetes Mellitus
- Tez No: 497752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş: Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) ve aterosklerozun patogenezini aydınlatma amacıyla yakın zamana kadar birçok yeni gen ve protein bulunmuştur. Bunlar arasında pankreas beta hücrelerinde faaliyet gösteren Tiyoredoksin Sistemi'ne ait proteinler de bulunmaktadır. Bu çalışmada Tip 2 DM tanısı almış ve Koroner Anjiyografi yöntemiyle Koroner Arter Hastalığı (KAH) tanısı almış hastalarda Tiyoredoksin Sistemi'nde incelenen protein düzeyleri (Tiyoredoksin, Tiyoredoksin Redüktaz ve Tiyoredoksin Etkileşimli Protein) ile serum lipid düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve anjiyografik olarak normal koroner arterli kontrol grubuyla karşılaştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Elektif şartlarda koroner anjiyografi (KAG) yapılan 89 katılımcı DM+KAH, Yalnız KAH ve kontrol gruplarına ayrıldı. Oluşturulan üç grubun KAH yaygınlığı, demografik ve klinik profilleri, serum Tiyoredoksin Sistemi protein konsantrasyonları, lipid profilleri, bazı biyokimyasal ve hormonal parametreleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Several new genes and proteins have been discovered to date to elucidate the pathogenesis of Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and atherosclerosis. These include proteins from the Thioredoxin System, which are active in pancreatic beta cells. In this study, the relation between Thioredoxin System (Thioredoxin and Thioredoxin Reductase) and Thioredoxin-Interacting Protein levels and serum lipid levels are investigated in patients diagnosed with type 2 DM and Coronary Artery Disease (CAD) by coronary angiography and compared with those who have no CAD. Materials and Methods: 89 participants undergoing elective coronary angiography (CAG) were divided into DM + CAH, CAD alone and control groups. Demographic and clinical profiles, serum thioredoxin system protein concentrations, lipid profiles, some biochemical and hormonal parameters were compared in three groups.