Sağlıklı ve periodontitisli bireylere ait dişeti dokusunda ve kanda T lenfosit alt gruplarının karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 49778
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Mikrobiyal dental plağa ait virülans faktörleri periodontal hastalıkların başlıca sebebini oluşturmaktadır. Sağlıklı halde, patojenik organizmalar ve konak savunma sistemi arasında bir denge mevcuttur. Bu dengenin virülans faktörleri lehine bozulmasıyla hastalık ortaya çıkar. Mikrobiyal plak ile konak immün sistem faktörleri arasındaki etkileşimler ve enflamatuar periodontal hastalıkların ortaya çıkmasında kritik role sahiptirler. Periodontal hastalıkların etyopatogenezine dair bilgilerimiz giderek genişlemekle birlikte, immün sistemin bu konuya katkıları henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir. Yapılan birçok araştırma konak direncinin koruyucu yada yıkıcı etkileri yönünde bulgular sunmaktadır. Sıvısal ve hücresel mekanizmalar aracılığıyla spesifik immüniteyi oluşturan periodontal hastalığa ait dişeti lezyonlarında veya periferik kanda incelenmesi ile immünopatogenez açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmaya erişkin periodontitis, juvenil ve hızlı ilerleyen periodontitis tanısı konmuş olan toplam 47 hasta ve sağlıklı kontrol grubu olarak da 17' birey dahil edilmiştir. Tüm bireylerden herhangi bir periodontal tedaviye başlamadan önce dişeti biyopsileri ve periferik kan örnekleri alınmıştır. Doku kesitlerinde, bugün en hassas tekniklerden olduğu bilinen alkalen fosfataz anti-alkalen fosfataz tekniği ile anti-CD2, anti-CD4 ve anti-CD8 primer antikorları kullanılarak boyama yapılmış ve boyanan hücreler üç ayrı alanda sayılmıştır. Kan örnekleri ise iki renkli flow sitometri yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara korelasyon analizi, eşleştirilmiş t testi, tek yönlü varyans analizi ve Newman-Keuls testleri uygulanmıştır. Hematoksilen ve eosin ile boyanan ve histopatolojik olarak incelenen kesitlerde özellikle cep epiteli bölgesinde yoğunlaşmış olan enflamatuar infiltratın varlığı tesbit edilmiştir. Doku kesitlerinde yapılan incelemelerde tüm olgularda çeşitli miktarlarda enflamatuar infiltrat görülürken CD2+, CD4+ ve CD8+ lenfositlerin uyarılmış oldukları belirlenmiştir. Hücre sayımı yapılan üç ayrı lokalizasyonun ortalamalarıalındığında, erken yerleşep periodontitisin erişkin periodontitis ve sağlıklı kontrol gruplarından farklı özellikler taşıdığı görülmüştür. Periferik kan örneklerinde ise CD3, CD4, CD8, CD19, CD25 ve HLA-DR antijenlerine karşı uygun monoklonal antikorlar kullanılmıştır. Yapılan flow sitometrik analizler test ve kontrol gurupları arasında bu parametreler yönünden, anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Periodontal hastalıkların, imminopatogenezinin aydınlatılabilmesi amacı ile, longitudinal çalışmalar yapılarak, hastalığın farklı evrelerindeki durumun araştırılmasının, gerekli olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, periodontopatojenlerce uyarılmış, spesifik lenfositlerin analizi de bu konuya önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY It's well known that, the virulence factors of microbial dental plaque are the main causes of periodontal diseases. In health, there is a balance, between these virulence factors and the host immune system. Yet, an imbalance in favour of the virulence factors, leads to the disease occurrence. The interactions between microbial plaque and host immune system play a critical role in the initiation and progression of periodontal diseases. Although there is an increasing amount of knowledge regarding with the etiopathogenesis of periodontal disease, related influences of the immune system still have to be evaluated. Several studies have brought evidences of protective or destructive function of the immune system.. Through the humoral and cellular mechanisms, lymphocytes undertaken in order to evaluate those mechanisms in periodontal disease tissues and in peripheral blood. This study was carried out in order to investigate the local and systemic lymphocyte populations and subpopulations in different forms of periodontal disease. The results of test groups were compared statistically with each other and with those of the healthy control group. A total of 47 adult and early onset periodontitis patients as well as 17 healthy control subjects were included in the study. Before initiation of any kind of periodontal treatment, gingival biopsies and samples of peripheral blood were secured. On the frozen tissue sections alkaline phosphatase-anti alkaline phosphatase kit system-which is one of the most sensitive techniques available-was used to identify the CD2+,CD4+,CD8+ lymphocytes. The positively stained cells were counted in three different areas in each biopsy. The peripheral blood samples were analysed by two-colour flow cytometry. The results obtained were tested statistically by means of correlation analysis, paired i test, one way variance analysis and Newman-Keuls test. The histopathologic^! evaluation showed various amounts of inflammatory infiltrate in all cases including the healthy control group. The significant correlation among the CD2+, CD4+ and CD8+ cells indicated an activation of T cells. When the mean values obtained from the three areas were compared between the groups, the early-onset group showed different characteristics.53 The peripheral blood analyses showed no significant alteration on the CD3+, CD4+, CD8+, CD19+, CD25+ and HLÂ-DR+ cells. The test groups and the control group showed similar blood values which are in normal limits. Longitudinal studies are needed to evaluate the lymphocyte profiles in various stages of periodontal disease. Moreover, the specific lymphocytes sensitised to the periodontopathogens should be studied both locally and systemically.