İki adeziv sistemin metal rezin bağlanma dirençlerinin in vitro koşullarda incelenmesi
- Tez No: 49779
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki adeziv sistemin soy olmayan metal alaşımlarla yaptıkları metal-resin bağlantılarının çekme ve kesme kuvvetlerine karşı dirençleri değerlendirildi. Deneyler için 160 adet Silicoater MD/Dentacolor ve 160 adet Sebond MKV/Elcebond CCV olmak üzere toplam 320 adet metal-rezin örnek hazırlandı. Metal alt yapıların standart ölçülerde dökümünün yapılabilmesi için plastik modeller kullanıldı. Örneklerin rezin kısmını oluşturmak için özel teflon kalıplar hazırlandı. Çekme ve kesme deneylerini gerçekleştirmek için, test makinasının üst ve alt uçlarına, metal-resin örneklerine göre modifiye edilmiş çelik apareyler hazırlandı ve kuvvetlerin hem merkezi hem de dik olarak iletilebilmesi için vertical konumda bağlandı. Deney gruplarındaki örneklerin yarısı rezin yapıları oluşturulduktan hemen sonra, diğer yarısı 37°C'deki distile su içinde 3 gün bekletilip, 5°C ve 55°C sıcaklıkları arasında 1000 devir termosiklus uygulandıktan sonra çekme ve kesme deneylerine tabi tutuldular. Silicoater MD/Dentacolor ve Sebond MKV/Elcebond CCV adeziv sistemlerine bağlanma kapasitesi açısından metaller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı gözlendi (p> 0.05). Termosiklus uygulanmamış ve termosiklus uygulanmış Silicoater MD/Dentacolor örneklerinin çekme ve kesme kuvvetlerine karşı gösterdikleri bağlanma direnci değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p> 0.05).Termosiklus uygulaması sonrasında, Sebond MKV/Elcebond CCV örneklerinin çekme kuvvetlerine karşı gösterdikleri bağlanma direnci değerleri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmazken (p> 0.05), kesme kuvvetlerine karşı gösterdikleri bağlanma direncindeki zayıflama istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0.05). Hem çekme hem de kesme kuvvetlerine karşı gösterdikleri metal-rezin bağlanma dirençleri açısından, termosiklus uygulanmamış ve uygulanmış Silicoater MD/Dentacolor ve Sebond MKV/Elcebond CCV örnekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In-vitro Evaluation of the Metal-Resin Bond Strengths of Two Adhesive Systems In this study, tensile and shear bond strengths of metal-resin interface between two adhesive systems and base metal alloys were evaluated. For the tensile and shear testing, totally 320 metal-resin specimens (160 Silicoater MD/Dentacolor and 160 Sebond MKV/Elcebond CCV) were prepared. Disc-shaped plastic patterns were used to cast standart metal frameworks. Special teflon molds were constructed for applying resin onto the metal alloys' surfaces. Two steel sample holders for tensile and shear tests were attached to the upper and lower members of the test machine in vertical alignment to get perpendicular forces in central position. Half of the specimens in each group were tested immediately after resin curing, while the others were subjected to 1000 thermal cyclings at temperatures between 5°C and 55°C following three days storage in 37°C distilled water before testing. No statistically significant difference was found among the bonding capacity of metal alloys to Silicoater MD/Dentacolor and Sebond MKV/Elcebond CCV adhesive systems (p> 0.05). There was no statistically significant difference between thermocycled and non-thermocycled Silicoater MD/Dentacolor samples' tensile and shear bond strengths (p> 0.05). There was no statistically significant difference between thermocycled and non-thermocycled Sebond MKV/Elcebond CCV samples against tensile loading (p> 0.05), but the differences between these samples were found statistically significant after shear loading (p< 0.05). There was no statistically significant difference between Silicoater MD/Dentacolor and Sebond MKV/Elcebond CCV thermocycled /non-thermocycled samples for both tensile and shear bond strengths (p> 0.05).