Ağız cerrahisinde midazolam uygulaması sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of result of midazolam application in oral surgery
- Tez No: 49780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ SİNAN AYDINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Çalışma, dental anksiyetesi yüksek yetişkin ve sedasyon gerektiren çocuk hastaların cerrahi işlemlerinde midazolam uygulamasının değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. İki ayrı grupta planlanan çalışmanın ilk bölümünde preoperatif olarak Vizüel Analog Skala (VAS) ile 70 ve üzerinde anksiyete bildiren 30 yetişkin hastaya Ramsay ve arkadaşlarının (69) geliştirdikleri yöntemle sedasyon düzeyleri gözlenerek intravenöz yolla midazolam verilmiştir. Yetişkin hastaların bilinçli sedasyon altında yapılan operasyonları sonrasında aynı işlemin tekrarına karşı anksiyete düzeylerindeki muhtemel değişikliklerin belirlenmesini ve hangi ortalama midazolam dozunda kontrollü sedasyon sağlanabildiğinin belirlenmesine çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Frankl Ölçeğine göre tedavi öncesi davranış skoru 1 veya 2 olan 60 çocuk hastanın rastgele seçilen 30'una oral yolla 0.5 mg/kg, rastgele seçilen diğer 30'una ise rektal yolla 0.35 mg/kg midazolam verilerek her iki gruptaki hastaların ilaç veriliş yolunu kabulü, lokal anesteziyi kabulü, operasyon koşullan, amnezi düzeyi ve yan etkileri karşılaştınlmıştır. Çalışma sonunda yetişkin hastalara kontrollü olarak intravenöz yolla verilen ortalama midazolam dozu 0.08 mg/kg olarak bulunmuştur. Yetişkin hastaların aynı işlemin tekrarına karşı bildirdikleri anksiyete düzeyleri de azalmıştır. Sedasyon gerektiren çocuk hastalara oral veya rektal yolla uygulanan midazolamın ise çalışma kolaylığı yönünden benzer özellikler taşımasına rağmen, çocuk hastalar tarafından daha kolay kabul edilmesi nedeni ile çocuk hastalarda genellikle oral midazolam uygulamasının tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study has been undertaken to evaluate the application of midazolam during oral surgical procedures in adult patients with high levels of dental anxiety and pediatric patients requiring sedation. The study has been designed in two different groups and in the first part of the study intravenous midazolam applied to 30 adult patients informing 70 and above preoperative anxiety with Visual Analogue Sacale (VAS) by observing the sedation levels with the method developed by Ramsay et all. (69). We tried to determine the probable changes in anxiety levels for repetition of the same procedure after the surgical procedures under conscious sedation in adult patients and which average dose of midazolam will provide a controlled sedation. In the second part of the study, 60 pediatric patients who have the pretreatment behavioural score of 1 or 2 according to Frankl scale was studied. Oral midazolam 0.5 mg/kg was applied to randomly selected 30 pediatric patients and remaining 30 patients received 0.35 mg/kg rectal midazolam. The acceptance of the mode of treatment and local anesthesia, the level of amnesia and side effects for these two groups of patients have been compared. In adult patients the dose of intravenous midazolam in controlled manner is found to be 0.08 mg/kg. The anxiety levels reported by the adult patients for the repetition of the same procedure was decreased. In pediatric patients requiring sedation although the oral or rectal applications of midazolam have similar characteristics in respect of ease of working, oral midazolam application is generally preferred due to its easy acceptance in the pediatric patients. 75