Yabancı iyonlarda Mg++, Zn++ ve Sr++'nun diş çürüğü üzerine etkisinin atomik absorbsiyon spektrofotometrisi ile araştırılması
- Tez No: 49786
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ E. LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Mine çürüğüne yabancı-iyon etkisini araştırdığımız bu çalışmada, mine çürüğü ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmiş, daha sonra laboratuar çalışması ve bu çalışmadan elde edilen bulgular sunulmuştur. İçerikleri farklı sekiz adet asetik asit-sodyum asetat tampon çözeltisi içinde 104 diş örneği işleme sokulmuş, çözeltiler dörder gün arayla dört kez değiştirilmiştir. Elde edilen 416 çözeltideki kalsiyum kayıpları atomik absorpsiyon spektrofotometresi yardımı ile saptanmıştır. Ortak-iyon olmaksızın, yabancı iyon içeren çözeltilerin incelenmesi sonucunda Zn iyonunun, kontrol, Mg, Sr gruplarına göre çürük üzerine inhibitor etkiye sahip olduğu görülmüştür. 1 50 mmol kalsiyum içeren solüsyonda, dişden solüsyona kalsiyum geçişinin yanında, ters yönde solüsyondan dişe kalsiyum geçişi de izlenmiştir. Bu ortama yabahcı- iyon eklenmesi halinde ise, Sr dışında diğer iyonların solüsyona kalsiyum geçişini artırmaya meyilli davranış sergilediği bulunmuştur. Elde edilen bulgulardan, minede sertlik azalmasına neden olacak düzeyde inorganik madde kaybının pH ve ortak-iyon konsantrasyonu dışında ortamda mevcut yabancı-iyon konsantrasyonundan da etkilenebileceği, ayrıca bu iyonların tek başlarına veya ortak-iyonla birlikte davranışlarının farklı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY In this study effects of the external ions in the enamel caries has been studied. Along with the data obtained in the laboratory experiments detailed information about the enamel caries has also been presented. 104 teeth samples has been treated in 8 acetic acid-sodium acetate buffer solutions, each having different content. Four times solutions have been replaced with fresh solutions once in every four days. Tn the 416 solutions such obtained calcium losses have been determined by means of Atomic Absorption Spectrophotometer. As a result of examination of solutions containing foreign ions, in the absence of calcium tons, Zn++ have been found to have an inhibitor effect on the caries, compared to the control, Mg++ and Sr+4" group. In 150 mmol calcium solution, in parallel with transfer of calcium from teeth to solution, transfer just in the opposite direction has also been observed. When foreign ions are added to this solutions, ions have displayed, excluding the Sr++, a tendency to increase the transfer of calcium to it. It has been concluded that the amount of mineral losses to cause the weakening of the hardness of enamel, is affected by the foreign ion concentrations as well as the pH and common ion concentrations. Additionally, it has been concluded that the behaviour of these ions, as solo or together with the common ions, can be different.