Titanyum farklı oksidasyon ısılarının metal-seramik bağlantısı üzerine etkinliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 49787
  2. Yazar: KORAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Metal-seramik restorasyonlar; metal alt yapı üzerine fırınlanmış opak, dentin, mine porseleni ve glaze tabakalarından oluşmuş restorasyonlardır. Bu restorasyonların başarısı, materyallerin fiziksel özellikleri, ağızdaki preparasyonun uyumluluğu, estetik karakterler, restorasyonun tasarımı ve büyük oranda metal-seramik bağlantı kuvveti ile ilişkilidir. Araştırmada; titanyum-seramik uygulamalarında, titanyumun farklı oksidasyon ısılarının ve tekrarlanan fırınlamalarının metal-seramik bağlantısını etkileyip etkilemediğini incelemek için; her grupta 10 adet olmak üzere 25x5x1 mm boyutlarında toplam 60 titanyum döküm strip hazırlandı. Seramik dökümlerin merkez kısımlarına 8x5x1 mm olacak şekilde plastik jig yardımı ile uygulandı. Farklı oksidasyon ısıları ve tekrarlanan fırınlamalar uygulanan tüm örneklerin metal-seramik bağlantı dirençleri Üç Nokta Testi kullanılarak ölçüldü. Ayrıca her gruptan rastgele seçilen 2 adet titanyum-seramik kombinasyonu kesitleri alınarak SEM'de metal seramik arayüz morfolojileri değerlendirilmek üzere incelendi. Elde edilen veriler Varyans Analizi ve t-testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi.Sonuçta; bağımsız parametre olarak kullanılan farklı oksidasyon ısılarının, metal-seramik bağlantısı üzerine olan etkinliğinin anlamlı olduğu ve oksidasyon ısısı arttıkça metal-seramik bağlantısının azaldığı, en yüksek bağlantı değerlerinin 750°C'de gerçekleştiği, farklı sayıda fırınlamaların ise titanyum-seramik bağlantısı üzerine etkili olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Metal-ceramic restorations are complex structures which are fired on a metal base and consist of opaque, dentin, enamel porcelain and glaze layers. The success of these restorations are closely related to the physical properties of materials, the compability of the preparation, esthetic characteristics, the planning of the restorations and especially the bond strength of the metal- ceramic. In the study, 10 for each group and total 60 titanium cast stripes which measured 25x5x1 mm. was prepared to evaluate the effect of titanium's different firing and repeated firings on the bond strength of metal-ceramic in titanium-ceramic appliance. 8x5x1 mm. ceramic was applied to the center of the casts by the help of a plastic jig. Different oxidation temperatures and repeated firings applied samples' metal-ceramic bond strengths were measured by three- point bending test. Also two titanium-ceramic combinations from each group were randomly selected to investigate the morphology of the metal-ceramic interface by SEM. Obtained datas were statistically evaluated by Varians and t-tests. 62Results showed that, the effect of different oxidation temperatures on the bond strength of metal-ceramic used as an independent parameter was statistically significant. As the oxidation temperature rised, the bond strength decreased and best results were obtained at 750°C, whereas different numbers of firings had no significant effect on bond strength of titanium-ceramic. 63