Hemşirelik öğrencilerinde bipolar bozukluğu olan hastaya yaklaşıma yönelik simülasyon eğitiminin etkisinin incelenmesi
Examination of the simulation training effect on nursing students for approaching to the patients suffering from bipolar disorder
- Tez No: 497871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma psikiyatri hemşireliği öğrencilerinin eğitiminde bipolar bozukluğu olan hastaya yaklaşıma yönelik standart hasta kullanılarak yapılan simülasyon yönteminin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü ve deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında deneysel aşamada kullanmak için Korku ve Davranış Niyetleri Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlaması yapılmıştır. Çalışmada Öğrenci Bilgi Formu, KNDÖ, İBDÖ, STAİ, HKKVÖ, ÖEY ve Simülasyon Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Çalışma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde kayıtlı olan 250 öğrenci (araştırmanın birinci aşaması) ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü son sınıfta kayıtlı olan 74 öğrenci (araştırmanın ikinci aşaması) ile yapılmıştır. Çalışmanın verilerinin değerlendirmesinde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, t-testi, yüzdelik, ki kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study had been conducted as a randomized controlled and experimental study in order to determine the effect of the simulation method with the participation of standard patient towards the patients suffering from bipolar disorder for the education of the psychiatry nursing students. At the initial stage of the study, the Fear and Behaviour Intent Scale was adopted into Turkish. The Student Information Form, FABI, IBDO, STAI, HKKVO, OEY and Simulation Assessment Form were used in the study. The study was performed among 250 students (first stage of the study) from the Department of Nursing of the Faculty of Health Sciences in Necmettin Erbakan University and 74 students (second stage of the study) from Ankara Yıldızrım Beyazıt University, the Department of Nursing. In the assessment of the study data the variance analyse, t-test, percentage, ki square tests were used in repeating measurements.