Comparison of corporate brands and startup brands in terms of loyalty programs: A case of organic food sector in Turkey
Sadakat programlarının kurumsal markalar ve girişimlerde karşılaştırılması: Organik gıda sektöründe bir vaka çalışması
  1. Tez No: 497891
  2. Yazar: HANDE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Insanların daha sağlıklı, güvenli ve çevreye etkisi en az olacak şekilde beslenme istekleri, organik gıda pazarının, genel gıda pazarından daha hızlı büyümesine yol açmakta. Böyle bir büyüme, kurumsal şirketlerin eski ve bir zamanlar başarılı olmuş iş modellerine meydan okuyan yeni girişimlerin kurulmasını sağlıyor. Marka sadakati, marka değerinin önemli bir parçasıdır ancak bu rekabet ile sadakati sağlamak gittikçe güçleşiyor. Sadakati etkileyen faktörlerin girişimlerde ve kurumsal şirketlerde birbirinden farklı olması olasılığı mevcut. Bu araştırmada, müşteri sadakatini etkileyen değişkenler kurumsal şirketler ve girişimlerde ayrı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic food industry is growing much quicker than the overall food market, which represents the people's will to eat healthier, safer and more environmental friendly food. Such a growth attracts many startup brands to challenge the old and once successful business models of corporate brands. Brand loyalty is an important aspect of brand equity, but with the arrival of these new competitors, loyalty becomes more difficult to attain and the loyalty factors in corporate brands might not be the same for startup companies. In this research, variables that affect a customer's loyalty is analyzed for corporate companies and startups separately.