İşveren markası ve işveren markasının örgütsel bağlılık ile ilişkisi
Employer brand and relationship between employer brand and organizational commitment
  1. Tez No: 497890
  2. Yazar: METİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Şirketler kendisi için çalışacak bireyleri bulma isteğiyle farklı arayışlar içerisinde girmektedirler. Nitelikli iş gücü olarak adlandırılan bireyleri kendisine çekebilmek ve çalışanlarını şirket bünyesinde tutarak şirkete bağlılıklarını sürdürebilmek noktasında işveren markası önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetenek savaşlarında kazanan olabilmenin bir boyutu da işveren markası algısını yükseltebilmektir. Ayrıca çalışanların örgütüne olan bağlılığının zayıf olması işten ayrılma oranlarını da yükselteceğinden örgütün maliyetlerini de yükseltmektedir. Yapılan çalışmada işveren markasının hangi boyutunun örgütsel bağlılık boyutları olan; duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık ile bir ilişkisi olup olmadığı saptamaya çalışılmıştır. Anket yöntemiyle toplanan veriler; SPSS programı ile frekans analizi, güvenirlik analizi ve faktör analizi yapıldıktan sonra korelasyon analizi, Anova analizi ve T testine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies are looking new approaches to find new employer for itself. It emerges that Employer branding is significal concept about getting workers that named qualified workforce and keeping them in the company. A dimension on being the winning team in talent war is raising the perception of employer branding. On the other hand, weakness on organizational commitment can cause increase turnover ratio, and that reason increases costs. In the study it was investigated that which dimension of employer branding is raising organizational commitment dimensions that are emotional commitment, continuing commitment and normative commitment. The data collected through questionnaire method is used for ANOVA and T-test after doing frequency analysis, reliability analysis and factor analysis.