Yetenek yönetimi sisteminde yeteneği geliştirme aşaması ve bir araştırma
Talent development phase in the talent management system and a research
- Tez No: 497896
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yoğun rekabet ortamında kuruluşların başarısında belirleyici unsurlardan biri, sahip oldukları yetenekli çalışanlardır. Günümüzde, kuruluşların rekabetçi üstünlüklerini korumada yetenekli işgücüne sahip olması, onları elde tutması ve kuruluş vizyon - hedefleri doğrultusunda yönetmesi en önemli başarı faktörlerinden biri olmuştur. Dolayısıyla, kuruluşların rekabette üstünlük sağlamasında önemli bir role sahip çalışanların kuruluşa kazandırılması, eğitilmesi, geliştirilmesi ve yeteneklerinden uygun bir şekilde yararlanılması sürecini kapsayan yetenek yönetimi süreci bugün insan kaynakları yönetiminde en önemli süreçlerden biri haline gelmiştir. Bu durum bir yandan yetenek savaşlarını beraberinde getirirken, diğer yandan yeteneklerin etkili yönetimini de zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle yetenek yönetimi sistemindeki“yeteneğin geliştirilmesi aşaması”nın kuruluşlar için önemi ve nasıl uygulanması gerektiği teorik olarak ele alınmış, daha sonra sektöründe öncü konumunda bulunan bir kuruluşun bu konudaki yaklaşımları araştırılmış ve uygulama örnekleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a highly competitive environment, one of the main identifiers of a corporation's success is the talented employees it possesses. Today, one of the corporations' most significant success elements for holding on to their competitive superiorities is having talented manpower, being able to keep them and managing them through the corporation's vision and aims. Thus, the talent management process that consists of positioning, education, development and making productive use of the talents of the employees who play a significant role in helping corporations have an upper hand in the competition, has become one of the most important processes in human resources management. On one hand, this brings forth talent wars; on the other hand it obliges the efficient management of talents. In this study, first we have approached the theory on the importance of“talent development phase”in the talent management system for the corporations and how it should be practiced, then researched a pioneer company's approaches on this issue and explained them in application examples.