Transatlantik Ticaret Yatırım Ortaklığı Anlaşması ve sektörel etkileri
Transatlantic Trade iInvestment Partnership Agreement and sectorel effects
  1. Tez No: 497897
  2. Yazar: NESLİHAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AB ve ABD, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) Anlaşmasıyla dünyanın en büyük serbest ticaret alanını oluşturmayı amaçlamaktadırlar. Standartların uyumlaştırılması, yatırım ve ticareti yavaşlatan ya da firmalar için ek mali yükümlülükler getiren teknik engellerin kaldırılması gibi düzenlemelerin yapılması anlaşmanın öncelikleri arasında yer almaktadır. Anlaşma sonucunda AB ve ABD'nin milli gelir ve ekonomilerinde önemli oranda artış yaşanması beklenmektedir. Bununla birlikte diğer bölgesel anlaşmalar gibi TTYO da anlaşmanın dışında kalan üçüncü ülkeler için ticareti saptırıcı etkiler yaratabilmektedir. Özellikle anlaşmanın dışında kalan üçüncü ülkenin ekonomisi, TTYO ülkelerinin ihracatına bağımlıysa bu etki daha güçlü hissedilecektir. AB ile Gümrük Birliği Anlaşması olan ve bu anlaşmanın dışında kalan Türkiye ekonomisinin de TTYO'dan negatif etkileneceği düşünülmektedir. Anlaşmayla birlikte üçüncü ülkelerin sektörleri de olumsuz yönde etkilenecektir. Türkiye açısından en çok etkilenecek sektörlerin başında otomotiv sektörünün olduğu görülmektedir. Bu çalışma Transatlantik Anlaşmasını Türk otomotiv sektörüne etkileri açısından ele almıştır. Çalışmada anlaşmanın kapsam ve hedefleri, anlaşmanın taraflara ve üçüncü ülkelere etkileri, anlaşmanın Türk ekonomisi ve sektörlerine olası etkileri, en çok etkilenen sektörlerin başında gelen otomotiv sektörünün dünya ve Türkiye ekonomisindeki yeri incelenmiştir. Anlaşmanın Türk otomotiv sektörünü ABD pazarında haksız rekabet koşulları altında bırakacağı, ABD'nin AB pazarında sağlayacağı avantajlardan dolayı Türk firmalarının Avrupa'daki gücünü zayıflatacağı görülmektedir. ABD'nin Türkiye'ye yapacağı ihracatlar da anlaşmadan dolayı gümrük vergisi tahsil edilmeyecek, Türkiye ABD'ye yapacağı ihracatlar da vergiye tabi olacaktır. Anlaşmanın gerçekleşmesi Türk otomotiv sektörü için en önemli pazar olan AB'nin riske girmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla Türk otomotiv sektörü için anlaşmanın olumsuz sonuçlara yol açacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The EU and the USA aim to create the world's largest free trade area with the Transatlantic Trade and Investment Partnership Agreement (TTIPA). Making regulations such as alignment of standards, elimination of technical barriers that slow investment or trade, or that introduce additional financial obligations for campanies, are among the priorities of agreement. As a result of the agreement, it is expected that there will be a significant increase in national income and economies of EU and USA. At the same time, for third countries outside agremeent, like other regional agreements TTIPA can create trade distorting effects, too. Especially, if the economy of the third country outside the agreement depends on the TTIPA countries, this effect will feel stronger. İt is thought that the Turkish economy, which has the Customs Union Agreement with the EU and is outside of this agreement, the sectors of third countries will also be affected negatively. İn terms of Turkey, it is seen that the automotive industry is the first one of the most affected sectors.This study has discoursed the Transatlantic Agreement in terms of the effects on the Turkish automotive sector. In study, the scope and objectives of the agreement, the effects of the agreement on the parties and the effects on the third countries, the possible effects of the agreement on the Turkish economy and sectors, the position of the automotive sector, which is one of the most affected among other sectors, in the world and Turkish economy, has been examined. İt is expected that the agreement will leave the Turkish automotive industry in the USA market under unfair competition conditions and that the Turkish companies will weaken their European power because of the advantages that the USA has in the EU market. The customs tax will not be collected because of the agreement that the USA export to Turkey, Turkey's exports to the US will also be subject to taxation. The realization of the agreement will cause the EU, which is the most important market for the Turkish automotive sector, to enter into a risk. Therefore, it is expected that the agreement will lead to negative results fort he Turkish automotive sector.