The impacts of improving educational attainment on the empowerment of women
Eğitime katılımı geliştirmenin kadınları güçlendirme üzerindeki etkileri
- Tez No: 497908
- Danışmanlar: PROF. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
1997 yılında Türkiye'de uygulanan ve zorunlu eğitimi 5 yıldan 8 yıla çıkaran Zorunlu Eğitim Reformu'nun kadınların güçlendirilmesi üzerindeki etkilerini inceledik. 1987 yılından önce doğanlar bu reformdan etkilenmezken 1987 yılında ve sonrasında doğanlar etkilendiler. Bu kesim yılı, reformun kadınları güçlendirme üzerindeki nedensel etkilerini anlamak amacıyla Regression Discontinuity (RD) Tasarımı'nı kullanmamız için uygun bir ortam yarattı. TNSA ve Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarını veri seti olarak kullandık. Hem kadınların hem de erkek hanehalkı üyelerinin eğitimlerinde artış gözlemledik. Reform ile, partnerler arasındaki eğitim ve yaş farkında düşüş gördük. Ayrıca, reformun sonucunda kadınların iş gücüne katılımında, istihdam durumlarında ve maaşlarında gelişme olduğunu gördük. Erkeklerin daha bilge olduğuna inanan kadınların azaldığını ve kadınlar için ideal evlilik yaşının arttığını gösterdik. Kadınların reform sonrası yemek masası hazırlamada daha çok, mutfak alışverişi için daha az yardım aldıklarını gözlemledik. Yeni zorunlu eğitim yasası sonucunda, kadınların harcayacak daha çok paraları olduğunu ve varlıklarının azaldığını kanıtladık. Ancak, özellikle annelik ve eş olmalarıyla alakalı bazı konularda, fiziksel şiddeti haklı görmelerinde artış olduğunu gözlemledik, ki bunun sebebi toplumda köklenmiş sosyal normlar olabilir. Sonuç olarak, kadınların eğitimlerindeki gelişmeler, kadınların iş hayatlarına da yansıdılar. Ancak, bu gelişmelerin yansımalarına kadınları güçlendirmeye dair değişkenlerde rastlayamadık. Bunun sebebi, bu yoldaki güçlü sosyal norm engelleri olabilir.
Özet (Çeviri)
We studied effects of 1997 Compulsory Schooling Reform in Turkey, which increased compulsory schooling from 5 years to 8 years on the empowerment of women. Individuals born before 1987 were not exposed to the reform, and the ones born in and after 1987 were affected. This cutoff created an environment suitable to use Regression Discontinuity (RD) Design to investigate causal effects of new law on the empowerment of women. We used data from TDHS and HLFS. We observed a significant increase in schooling of women in addition to the men in the households. Then, we found that educational difference and age difference between partners decreased resulting from the reform. Additionally, there were improvements in women's labor force participation, employment status, and wages. Women agreeing on the statement“Men are wiser.”decreased, and there was an increase in ideal marriage age. Women get more help for setting dinner table, while less help for kitchen shopping. They have more money to spend, own less asset because of the reform. However, we observe an increase in agreement on some beating justifications especially about motherhood and wife duties, which can be a sign of strong social norms rooted in the patriarchal society. Overall, we observe significant improvements in education of women, which results in better employment status and wages. However, these improvements do not reflect themselves on the empowerment of women much. Strong traditional norms may be an obstacle in this way.