The structure and organization of collective memory representations
Toplumsal bellek temsillerinin yapısı ve organizasyonu
- Tez No: 497912
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, toplumsal belleğin semantik yapısı ve organizasyonunu araştırmaktadır. Araştırma, toplumsal olay temsilleri arasındaki semantik (anlamsal) ilişkileri incelemeyi amaçlayan üç çalışmadan oluşmuştur. Birinci çalışmada, Türkiye'de en sık hatırlanan 15 olayın tüm ikili kombinasyonları oluşturulmuş ve katılımcılardan bu olay çiftleri için benzerlik değerlendirmeleri yapmaları istenmiştir. Katılımcılara ayrıca son genel seçimde hangi partiye oy verdikleri de sorulmuştur. İkinci çalışmada, Mayıs 2016, Kasım 2016 ve Ağustos 2017olmak üzere üç farklı zaman diliminde toplanan veriler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler, Çok Boyutlu Ölçekleme (ÇBÖ) yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular, bireylerin toplumsal olayları politik ve politik olmayan olaylar olarak sınıflandırdıklarını, politik olayları ise kendi aralarında özgül niteliklerine göre ayırt ederek kümelediklerini tutarlı bir biçimde göstermiştir. Ayrıca insanların toplumsal olayları birbirleriyle nasıl ilişkilendirdikleri oy verme davranışına göre farklılık göstermiştir. Son olarak, toplumsal belleğin organizasyonu zaman içinde önemli ölçüde sabit kalmakla beraber, bazı değişimler de göstermektedir. Bu değişimler, iktidar partisine oy verdiğini belirten katılımcıların verilerinde öne çıkmaktadır. Özetle, bu bulgular, toplumsal olayların bireylerin belleğinde ilişkisel biçimde organize edildiğini ve politik kimliğin bu organizasyonun yapısını etkilediğini göstermektedir. Üçüncü çalışmada, bir anlamsal hazırlama görevinde hazırlayıcı ve hedef toplumsal olayın birbiriyle ilişkili olduğu koşulda ilişkili olmadığı koşula kıyasla bir performans artışı olmadığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, toplumsal belleğe ilişkin ileriki çalışmalar ve bu çalışmalarda dikkat edilmesi gereken hususlar bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the structure and organization of collective memories. In three studies, we specifically explored the semantic relationships between the public event representations. In the first study, participants were asked to rate the similarity of different pairs of 15 public events (Tekcan et al., 2017). They were also asked to report for which political party they had voted in the most recent election. In the second study, by employing the same methodology, we assessed whether the structure and organization of collective memory representations remained stable across three waves of data collection: May 2016, November 2016, and August 2017. Using Multidimensional Scaling (MDS), we consistently found that people represented public events by distinguishing the events' political and nonpolitical characteristics, and clustering the political events according to their specific attributes. Findings also suggest that voting behavior influenced how people perceived and interpreted public events while linking them to each other. Finally, despite a substantial stability in the organization of collective memories across three time points, there were changes in a particular group those of which members were closer to the governing political party. These findings suggest that collective memories may be associatively organized and that political identity may impact the organization of collective memories. In the third study, performance in identifying a public event was not facilitated when preceded by a related public event rather than an unrelated public event. We discussed this finding in relation to lessons learned from this experiment and suggestions for the future studies of collective memory.