The environment, institutions, and economy in the nineteenth-century Ottoman Empire: The imperial landed estates of Mihaliç (1840-1850)
On dokuzuncu yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda çevre, kurumlar ve ekonomi: Mihaliç Çiftlikât-ı Hümâyûnu (1840-1850)
  1. Tez No: 497911
  2. Yazar: ANIL AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bir mikro tarih çalışması olarak bu tez, bir devlet işletmesi olan Mihaliç Çiftlikât-ı Hümâyun'unun kuruluşu ve yönetimini 1840 ve 1850 yılları arasında incelemektedir. Bu girişimin tasarım ve kuruluşuyla amaçlanan ithal merinos koyunlarının Batı Anadolu'da ıslahıyla kaliteli merinos yünü elde etmek ve bu sayede uluslararası yün pazarına olan bağımlılığı azaltmaktır. Birincil kaynaklara dayanarak tezin sorduğu temel sorular ise ekonomik performans, kurumsal çerçeve ve çevre-inşası gibi makro meseleler etrafında toplanmaktadır. Bunu yaparken ise eleştirel bir tavırla kurumları, ekonomiyi ve çevreyi Osmanlı İmparatorluğu'ndaki daha büyük bir toplumsal metabolizmanın birbirine bağlı yapıtaşları olarak ele almayı amaçlamaktadır. Devlet işletmelerini modernleşme, merkezileşme ve bürokratikleşme tartışmalarında noktasal olgular olarak değerlendiren yaklaşımlardan farklı olarak, bu çalışma iktisadi teşebbüslerin her şeyden önce daha karmaşık ve çoğunlukla süreğen üretim süreçleri olarak görmeyi önermektedir. Tarih ve ekonomi-politik arasındaki zengin etkileşimden beslenen bu çalışma üretim, el koyma ve bölüşüm ilişkilerini merkezine alarak parasal karlılık, ayni ve nakdi ekonominin içiçeliği, fiyatlar, pazar mübadelesi, sermaye birikimi, uzun dönemli iklim çevrimleri gibi birçok meseleyi birbiriyle ilişkilendirerek sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Being a micro historical study, this thesis examines the establishment and management of the imperial landed estates of Mihaliç, as an example of a state enterprise, for a decade between 1840 and 1850. Designed and established for producing wool through breeding imported merino sheep in the Western Anatolia, this entrepreneurial activity carried the motivation of lessening dependency on international wool markets. Based on extensive use of archival documents, the major questions revolve around the macro issues of economic performance, institutional setting, and environment-making. In doing so, this study aims at critically engaging with how institutions, economy, and environment came into play as interdependent constituents of a larger social metabolism in the nineteenth century Ottoman Empire. Unlike approaches that consider state enterprises in the empire solely as discrete facts in discussions on modernization, centralization, and bureaucratization, this study suggests that economic enterprises should be first and foremost be considered as a complicated and often continuous production process. Benefiting from rich interaction between history and political economy, this thesis seeks to present and relate many issues such as monetary profitability, coexistence of monetary and in-kind economies, prices, market exchange, capital accumulation and long climatic cycles to each other by putting the relations of production, appropriation and distribution at its center.