Ortaokul öğretmenlerinin liderlik ve rol çatışmaları
Leadership and role conflicts of secondary school teachers
- Tez No: 497974
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada ortaokulda görev yapan öğretmenlerin liderlik davranışları ve rol çatışması yaşama durumlarının cinsiyete, yaşa, öğrenim durumuna, medeni duruma, mezun olduğu fakülte, gelir düzeyine, branşa ve çalışılan okul türü açısından istatistiki açıdan anlamlı düzeyde fark bunup bulunmadığını ve öğretmenlerin liderlik davranışları gösterme düzeyleri ile rol çatışması yaşama düzeyleri arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Ataşehir İlçesi tüm ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. 293 öğretmene anket uygulanmıştır. Liderlik düzeyini ölçmek üzere bu Avolio ve Bass'ın 1990 yılında geliştirdiği liderlik ölçek sistemi, rol belirsizliğini ve rol çatışmasını ölçme amacıyla 1970 yılında House, Rizzo ve Lirtzman tarafından geliştirilmiş olan ölçeği kullanmıştır. Araştırma neticesinde, medeni haline, mezun olunan fakülteye ve cinsiyetine göre öğretmenlerin liderlik ve rol çatışması yaşama düzeylerinde etkili değişkenler değildir. Öğretmenlerin liderlik değişmektedir. Öğretmenlerin rol çatışması yaşama durumları Okul tipine, öğrenim durumuna, gelir durumlarına göre değişmektedir. Öğretmenlerin liderlik özellikleri yükseldikçe rol çatışması yaşama düzeyleri de yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON LEADERSHIP AND ROLE CONFLICTS OF SECONDARY SCHOOL TEACHERS The aim of the study is to investigate whether there is a statistically significant difference in the level of leadership behaviors and role conflicts between the sexes, age, educational status, marital status, graduated faculty type, income level, teachers' branches and type of schools where teachers work; and also in the level of teachers' leadership behaviors and level of living role conflict. The sample group of this study consists of teachers who work at all the secondary schools in İstanbul Province Ataşehir District. The questionnaire was applied to 293 teachers. The leadership scale developed by Avolio and Bass in 1990 was used to measure leadership level and the scale developed by House, Rizzo and Lirtzman in 1970 was used to measure role ambiguity and role conflict. As a result of research, marital status, gender and faculties teachers graduated from are not effective variables in the level of experience on leadership and role conflict. Teachers' leadership is changing. The role conflicts of the teachers vary according to the type of school, level of education and income. As teachers' leadership qualities rise, the level of role conflict also rises.