Sınıflarında kaynaştırma öğrencisi olan ve olmayan okul öncesi öğretmenlerinin mesleğe yabancılaşma durumlarının karşılaştırılması
A comprative study about the status of professional alienation of preschool teachers according to the existence of mainsstream students in their classes
  1. Tez No: 497981
  2. Yazar: HATİCE DİDEM NURAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma sınıflarında kaynaştırma öğrencisi olan ve olmayan okul öncesi öğretmenlerin mesleğe yabancılaşmaya yönelik durumlarının karşılaştırılmasını değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma İstanbul ili Kartal ilçesi içerisinde yer alan, 50 özel ve devlet anaokulunda çalışan 200 okul öncesi öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler 2016-2017 eğitim öğretim yılı güz yarı yılında bu araştırmada, demografik değişkenler bağlamında da incelenmesi için Kıhrı (2013) tarafından geliştirilmiş olan“Okul Öncesi Öğretmenliği Mesleğe Yabancılaşma Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Anket Formu”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçları, okul öncesi öğretmenlerinin mesleğe yabancılaşma ölçeğinin sonuç beklentisi alt boyutları arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the comparision the status of alienation of Occupation of the pre-school teachers with or without mainstreaming students in the classroom. The research was carried out with 200 pre-school teachers who are employees in 50 private or state schools where Istanbul's Kartal district takes place. Data was obtained in the first semester of education year 2016-2017 and have been collected in other to examine variables of demographic information by making use of 'pre-school teaching alienation scale of Occupation and survey form which are developed by Kıhrı(2013). The study shows that the relationships between the result expectations of lower dimensions of the pre-school teaching alienation scale of Occupation are moderate positive in terms of statistical.