Yöneticilerin eskimişlikten korunma yolları (Öğretmen görüşlerine göre)
The ways of preventing stagnation of school administrators
  1. Tez No: 497982
  2. Yazar: TUBA KEZBAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yöneticilerin nitelikleri, başında bulundukları örgüt ya da birimleri yönetme biçimleri ve yönetsel davranışları, yalnızca yönettikleri örgüt ve birimleri değil tüm eğitim sistemini ve tüm toplumu etkilemekte, ülkemizin toplumsal, ekonomik ve siyasal hayatında olumlu ya da olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Eğitilmiş, yeterliliği üstün olan yöneticiler de zamanla eskiyebilmektedir. Yönetsel eskimişliğe uğrayan bir yönetici de okulun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Eskimenin nedenleri, kişisel ve örgütseldir. Eskimiş bir yöneticiyi eskimekten kurtarmak, yöneticiyi eskimekten korumaktan daha zordur. Bu nedenle yöneticinin eskimişlikten korunması için kendini sürekli yetiştirmesi, çeşitli hizmet içi eğitim ve seminerlere katılması gerekmektedir. Bu araştırma, 2015–2016 eğitim ve öğretim yılı içinde, İstanbul İli Kadıköy İlçesi sınırları içinde görev yapan resmi ortaokul müdürlerinin eskimişlikten korunma yollarını belirlemek ve önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Örneklemde, İstanbul İlinin Kadıköy İlçesinin resmi ortaokullarda bulunan 396 öğretmen yer almaktadır. Verilerin çözümlenmesinde, öncelikle tüm bağımsız değişkenler için frekans (N) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Bağımsız ortalamalar arasındaki farkı test etmek için“t Testi”kullanılmıştır. İkiden fazla bağımsız ortalamalar arasındaki farkın test edilebilmesi için de“ANOVA Testi”kullanılmıştır. Ancak yaş ve branş ile ilgili bağımsız sorularda bazı maddelere cevap verenlerin sayısı 30'un altında olduğundan dolayı“ANOVA Testi”ne karşılık gelen parametrik olmayan“Kruskal-Wallis Testi analizi”kullanılmıştır. Öğretmen görüĢlerine göre araştırmadan elde edilen sonuçlardan bazıları şöyledir: Kadın öğretmenler, daha olumlu görüş belirterek, ortaokullarda çalışan yöneticilerin eskimişlikten korunduğunu ortaya koymaktadırlar. Genç öğretmenler, okul yöneticilerinin eskimişlikten korunma yollarının daha üst düzeyde olduğu görüşünü belirtmişlerdir. Özel okuldaki yöneticilerin eskimişlikten korunmak için daha çok gayret gösterdikleri belirlenmiştirYabancı dil branşındaki öğretmenler daha olumlu görüş belirtmişlerdir. Ortaokul yöneticilerinin eskimişlikten korunma yolları öğretmen görüşlerine göre sık sık düzeyinde ortalamanın üzerinde olarak bulunmuştur. Yöneticilerin kendilerini eskimişlikten korundukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qualification of the administrators, the methods they use and their administrative attitudes affect not only the individual units and organizations but entire education system and the society; lead to positive or negative results in the social, economic and political life of our country. Even the administrators with superior competence can stagnate in time. An administrator who is getting stagnate may have a bad influence on the development of the school. The stagnation stems from both individual and organizational reasons. Saving an already stagnated administrator from stagnation is more difficult than preventing stagnation of an administrator. Therefore, the administrator needs to improve him/herself, join in-service education and related seminars. This research is done on the purpose of detecting the level of prevention from stagnation of officiating secondary school directors within the boundaries of Kadıköy district of Istanbul in 2015-2016 school year and offering solutions. In this sample, 396 teachers from the official secondary schools of Kadıköy district of Istanbul have taken place. On the data analysis all individual variances have been calculated by applying frequency (N) and percentage values (%). In order to detect the differences between individual averages,“t Test”has been applied. For detecting the difference among more than two individual averages“ANOVA Test”has been applied. However, since the number of the ones answering some parts of the individual questions about the age and branch was less than 30, the non-parametric method“Kruskal-Wallis Test analysis”corresponding to“ANOVA Test”has been applied. Some of the results obtained from the research that is based on the teacher's opinions are these: Female teachers opine more positively, stating that secondary school administrators prevent themselves from stagnation. Young teachers state that the level of prevention from stagnation of school administrators is higherAdministrators in private schools are giving much more effort to avoid stagnation. Teachers in the branch of foreign languages state more positive opinion. The level of prevention from stagnation of the secondary school administrators has been determined above average as the teachers frequently state. The result is obtained that the administrators avoid stagnation.