Ar-ge yönetimi, KOBİ'lerde AR-GE çalışmalarında dış kaynak kullanımı ve teşvikler
R & D management, outsourcing and incentives in R & D KOBİ'ler
- Tez No: 497980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkemizde kamu ve işletme kurumlarının Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına önem verilmelidir. Tez çalışmamız içerisinde Türkiye'de ki Araştırma Geliştirme ve KOBİ'lere yönelik Ar-Ge destek ve çalışmaları araştırılmıştır. Dünya'nın hızla değişmesi ve gelişen teknoloji ile küçük işletmelerin yerini fabrikaların alması, küçük işletmelerin ayakta kalabilmesi için yenilik faaliyetlerine yönlendirmiştir. Teknolojik yeniliklerin hızla devam ettiği bir Dünya'da ayakta kalabilmek için yenilik faaliyetlerine Ar-Ge çalışmalarına önem daha da artmıştır. Dünya'nın Ar-Ge çalışma paylarına bakıldığında gelişmiş ülkelerin teknolojik yeniliklerden daha fazla pay almak için Ar-Ge araştırma çalışmalarına çok önem vermektedirler. Küreselleşen Dünya'da işletmeler için finansal sorunlar her geçen gün artmaktadır. Özellikle küçük işletmelerin ayakta kalabilmesi için bir takım finansal destek ve teşviklerin olması gerekmektedir. Küçük işletmelere bakıldığında yenilik çalışmalarına ayrılan bütçenin çok az olduğu gözlenmektedir. Küçük işletmelerin KOBİ'lerin ayakta kalabilmesi için Devlet, Dernek, Vakıf vb. gibi birçok özelliği olan kurum ve kuruluşların Araştırma-Geliştirme çalışmaları için KOBİ'lere destek, teşvik, indirim ve kolaylıklar sağlamalıdır. Destek ve teşviklerin araştırılarak, KOBİ'lerin finansal sorunlarına gerekli desteğin sağlanması için ulusal ve uluslararası finansal kaynaklar araştırılmalıdır. Finansal desteğin sağlanmasından dolayı KOBİ'ler gerekli Ar-Ge faaliyetleri için çalışmalarına hız verecektir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin çalışma alanımıza konu olması ülke ekonomisi için büyük öneme sahiptir. Oysaki ülkemizde Ar-Ge faaliyetleri küçük ve orta ölçekli işletmelerde yok denecek kadar azdır. Ülkemizdeki işletmelerin değişen dünyada daha güçlü durabilmesi için kamu kuruluşlarının Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına daha fazla önem vermelidir. Bilgi devamlı araştırılınca kendini devamlı yeni bilgi ile yeniliyor. Ar-Ge çalışmaları da bilgi gibi kendini devamlı yenilemektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, great importance should be attached to the research and development (r&d) activities of state and private organizations. In our thesis, we have examined research and development in Turkey as well as r&d support and activities aimed at small and medium sized enterprises. The speed at which the world is progressing and with the new technological advances factories taking the place of small enterprises has oriented these small enterprises to innovative activities in order to survive. The importance of innovation and &-d activities has even more increased, especially when it comes to standing strong in a world of fast progressing technology. When considering the shares of world r&d activities, we come to the conclusion that developed countries allot a greater importance to r&d in order to gain a higher benefit from technological innovations. In a world becoming more and more globalized, financial problems are escalating for the small enterprises. To this end, support and a number of financial incentives should particularly be offered to these enterprises to enable them to survive. As far as small enterprises are concerned, we observe that the budget alloted to innovative activities is very insufficient. For the small enterprises -the sme- to survive, institutions and organizations in possession of many characteristics - such as the state, associations and foundations- should provide support, incentives, reductions and facilities to the small and medium sized enterprises to pursue their own r&d activities. National and international financial sources should be investigated in order to find the necessary support and incentives the sme need to solve their financial problems. Consequently, only thanks to this financial support, wil the sme add speed to their activities in the r&d field. The fact that the sme are the subject of our study is of great significance for the economy of our country. Notwithstanding the fact that r&d research is almost inexistent within the sme. In conclusion, to enable the national enterprises to stand strong in a constantly changing world, more importance should be given to research and development activities.