Stratejik düşünmenin ve politik yeteneklerin dönüşümcü liderlik üzerindeki etkileri
The effects of strategic thinking and political skills on transformational leadership
- Tez No: 497994
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bireylerin geleceği bugünden görerek stratejik yaklaşımlar geliştirme becerilerini ifade eden stratejik düşünme; işletmelerin geleceklerini şekillendiren liderler için önemli bir düşünme becerisidir. Aynı liderlerin oluşturdukları gelecek planını ortaya koymak ve bu planlarını gerçekleştirmek üzere, izleyenlerinin hedeflerini benimsemeleri, onlara bu hedeflerinde yardımcı olacak özveriyi göstermeleri ve rol model alınmaları yönünde etkili olan bir diğer beceri de politik yetenekleridir. Değişimin çok hızlı gerçekleştiği günümüzde işletmelerde dönüşüm yaratacak liderler için kullanılan dönüşümcü liderlik bu iki beceri ile beslenmektedir. Bu çalışmanın temel motivasyonu bu ilişkinin ortaya konulması için stratejik düşünme ve politik yeteneklerin dönüşümcü liderlik üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Literatürde bu üç faktörün araştırıldığı çalışmalar olmakla birlikte, bu üç faktörün alt boyutlarıyla ele alındığı çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile literatürdeki bu boşluğun doldurulması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'nin 1000 büyük sanayi kuruluşu içerisinde, İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinde yer alan 496 işletmeye 500'e yakın anket iletilmiş ve 283 yanıt alınmıştır. Anket verileri açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulup modelin anlamlılığı kontrol edilmiş, araştırma hipotezleri yapısal eşitlik modellemesi uygulanarak test edilmiştir. Uygulanan yapısal eşitlik modellemesi sonuçlarına göre; stratejik düşünmenin ve politik yeteneklerin alt boyutlarının, dönüşümcü liderliğin alt boyutları üzerinde büyük oranda pozitif ve anlamlı etkileri gözlemlenmiştir. Aralarında pozitif ve anlamlı etki gözlemlenemeyen değişkenler sonuç bölümünde tartışılmıştır. Araştırma sonucunda gözlemlenen etkiler, dönüşümcü liderlerden beklenen ve geliştirilmesi hedeflenen davranışlardır. Liderlerin ilgili becerilerini geliştirmeleri, işletmelerinde dönüşümü sağlıklı ve başarılı bir şekilde yürütmeleri için gereklidir. Araştırma sonuçları ilgili davranışların geliştirilmesine yönelik teorik ve pratik önerilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic thinking, the skills of individuals of seeing the future from today and developing strategic approaches accordingly; is an important skill for leaders who shapes the future of their business. Another effective skill for leaders to implement and achieve this future plan is political skills; the ability of adopting these goals to their followers, make their followers help and dedicate themselves to them in their plan and become a role model for their followers. In today's world where change has taken place very quickly, it is thought that the transformational leadership is being supported with these two skills. The basic motivation of this research is the observation of the effects of strategic thinking and political skills on transformational leadership to investigate those relations. There are some researches about these three factors in the literature, but there is no study that investigates these three factors with their dimensions. This study aims to contribute to this gap in the literature. The research has been conducted with 496 companies located in İstanbul, Bursa and Kocaeli which are selected from 562 companies in Marmara Region from the list of 1000 largest industrial establishment of Turkey. Nearly 500 questionnaires were sent to those companies and 283 responses were collected. The survey results have been analysed with exploratory and confirmatory factor analysis and the hypothesis are tested with structural equation modelling. According to the results of structural equation modelling; it has been observed that the sub-dimensions of strategic thinkin and political skills has positive and significant effects on the sub-dimensions of transformational leadership. Variables with no positive and significant effects were discussed in the conclusion. The observed effects are the behaviours that are expected from transformational leaders. Improving the skills of the leaders is essential for a successful transformation of businesses. The research results were supported with theoretical and practical suggestions for the development of those skills and behaviours.