Katılım bankalarının kullandırdığı fonların makro iktisadi göstergelere etkisi: Türkiye örneği
The effect of provided funds by participation banks on macro economic indicators: The case of Turkey
- Tez No: 498025
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Türkiye'de katılım bankaları ve katılım bankacılığına verilen önem son dönemde giderek artmaktadır. Dünyada 20. y.y.'ın ikinci yarısından sonra finansal sistemde kendisine yer bulan faizsiz bankacılık Türkiye'de de son 20 yılda giderek artan payı ile finansal sistemdeki yerini almaya başlamıştır. Buradan hareketle bu çalışmada Türkiye'de ve dünyada katılım bankacılığının gelişimi ve Türkiye'de panel veri analiz yöntemiyle 2010-2017 yılları arası 3'er aylık dönemlere ilişkin veriler kullanılarak katılım bankalarınn kullandırdığı fonların reel makroekonomik göstergeler üzerindeki ( ithalat, ihracat, faiz oranı, ekonomik büyüme, gayrisafi yurt içi hasıla, istihdam, hane halkı tüketim harcamaları ve yatırımlar) etkileri analiz edilmiştir. Analiz sonuçları göstermiştir ki katılım bankalarının kullandırdığı fonlar Türkiye ekonomisinin dış ticaretini, istihdamını, arz ve talep cephesine ilişkin göstergeleri pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The importance attached to participation banks and participation banking in Turkey is increasing in the recent period. Interest-free banking, which took its place in the financial system after the second half of the 20th century in the world, started to take its place in the financial system with increasing share in Turkey in the last 20 years. From this point of view, in this study, the data on the development of participation banking in Turkey and in the world and panel data analysis method in Turkey between the years of 2010-2017 for three-month periods shows that the funds used by the participation banks are on the real macroeconomic indicators (import, export, interest rate, economic Growth, gross domestic product, employment, household consumption expenditures and investments) were analyzed. The analysis showed that the funds used by the participation banks affect the foreign trade of the Turkish economy positively in terms of employment and supply and demand ceiling indicators.