Katılım bankacılığı likidite yönetimi: Türkiye'deki katılım bankaları için bir karşılaştırma
Participation banking liquidity management: A comparison for participation banks in Turkey
  1. Tez No: 648451
  2. Yazar: ANIL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ulusal ve küresel alanda insanların gereksinimlerinin her geçen gün arttığı görülmektedir. Talep edilen hususların karşılanabilmesi büyük önem arz etmektedir. Etkin likidite yönetimi ile Katılım Bankacılığı'nın mali sistem bütünleyicisi olduğu, atıl vaziyette bekleyen fonları iktisadi tasarruflara dönüştürdüğü, iş insanlarına muhafazakar finansman yöntemleri sunduğu, ticari temelli çalışması sebebiyle ekonomik buhranlardan minimum eksenli sıyrıldığı, muhafazakar ve birikim sahibi kesime oldukça yüksek getiri imkanı sağladığı, ticaret ve sanayi ile iştigal olan kesime minimum kazançlarla fon kullandırdığı durumların oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu noktada, İslami Finans'ın gerekliliği önemli görülmekte ve likidite yönetiminin etkin yapılabilmesinin kaçınılmaz olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışması ile birlikte, Bankacılık Sistemi'nin kısaca anlatıldığı, İslami Finans süreçlerinin incelendiği, Katılım Bankacılığı Kanuni Otoriteler, Katılım Bankacılığı Fon Yönetimi, Katılım Bankacılığı Risk Yönetimi, Katılım Bankacılığı Likidite Yönetimi Dünya Uygulamaları ve Katılım Bankacılığı Finans Değerleri'ne yer verilerek gerekli araştırmaların yapıldığı düşünülmektedir. Ayrıca Katılım Bankacılığı Likidite Yönetimi'ne ilişkin ekseri hususları, oluşumundan günümüze evrensel tarihçesi, radikal nedenleri, uygulanan farklı yönetim tarzlarının nihai sonuçlarına ilişkin değerlendirmeleri, dünya üzerinde icra edilen kültürel misyonun hangi alanlarda uygulanabilir olduğu, teoriden fiiliyata kadar gerçekleşen kayda değer aşamaları ve ilerleyen süreçte elde edilebilecek potansiyel kazanımların sürdürülebilirliğini içerdiği görülmektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren Katılım Bankaları'nın Likidite Yönetimi'ni daha etkin gerçekleştirebilmeleri için 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nda yer alan maddelerin konvansiyonel bankalara ait hususlar ile ayrıştırılarak değerlendirilmeleri gerekmektedir. Katılım Bankaları'na özel olarak faaliyet gösterecek üst bir bankanın oluşturulmasının olumlu sonuçlar vereceği düşünülmektedir. Dünyada öncü konumda olan Katılım Bankaları'na ilişkin işleyiş süreçlerinin mentor alınarak yönetim kapasitelerinin artırılması ve büyüme hızlarının pozitif yönlü ivme kazanarak yükselmesi son derece önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the needs of people in the national and global arena are increasing day by day. It is of great importance to meet the demands. With its effective liquidity management, Participation Banking is a complementary financial system, transforms idle funds into economic savings, offers conservative financing methods to business people, minimizes economic depressions due to its commercial-based work, provides conservative and savvy people with a very high return. and it is observed that there are cases where it provides funds to the sector engaged in industry with minimum earnings. At this point, the necessity of Islamic Finance is considered important and effective liquidity management is considered to be inevitable. With this thesis study, the Banking System is briefly explained, Islamic Finance processes are examined, Participation Banking Legal Authorities, Participation Banking Fund Management, Participation Banking Risk Management, Participation Banking Liquidity Management World Practices and Participation Banking Finance Values. It is thought to have been made. In addition, most of the issues related to Participation Banking Liquidity Management, its universal history since its formation, its radical reasons, its evaluations regarding the final results of different management styles, in which areas the cultural mission performed in the world can be applied, the significant stages from theory to actuality and It is seen that the potential gains that can be achieved include sustainability. Participation Banks operating in Turkey in order to perform a more effective liquidity management of the 5411 Act in respect of substances conventional banks must be evaluated with decomposing. It is thought that establishing a top bank that will operate exclusively for Participation Banks will yield positive results. It is considered extremely important to increase the management capacities of the operational processes of Participation Banks, which are in a leading position in the world, by taking mentors and to increase their growth rates by gaining positive momentum.