Katılım bankacılığı fon kullandırma yöntemleri ve Türkiye'de katılım bankacılığı
Participation banking fund availability methods and participation banking in Turkey
  1. Tez No: 917916
  2. Yazar: GÖKTUĞ FIRAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MERT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye'de katılım bankacılığı sisteminin gelişmesini inceleyerek, katılım bankalarında kullanılan fon kullandırma yöntemlerini ve Türkiye'de katılım bankacılığının durumu üzerinde ayrıntılı olarak bilgiler sunulacaktır. Katılım bankalarında kullanılan fonların neler olduğu, hangi fonların daha etkin bir şekilde kullanıldığı, fonları kullanırken nasıl yöntemlere başvurduğu saptanacaktır. Katılım bankaları, kaynak yaratma yöntemleri açısından geleneksel bankalara benzese de, faizi ortadan kaldırması ve karı kullanmasıyla diğer bankalardan farklılık göstermektedir. Özellikle Müslüman nüfusun yoğunluğu dikkate alındığında Türkiye'de katılım bankalarına olan ilgi artmaktadır. Bu artış katılım bankalarının sürdürülebilir olması yönünden oldukça önemlidir. Bu nedenle birçok geleneksel banka yatırım fonunu işletirken katılım bankalarını tercih etmektedir. Türkiye'de katılım bankalarının yerine ve önemine bu çalışma içerisinde yer verilmiş ayrıca bu bankaların avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the development of the participation banking system in Turkey, and provide detailed information on the fund allocation methods used in participation banks and the status of participation banking in Turkey. It will be determined what funds are used in participation banks, which funds are used more effectively, and what methods are used when using the funds. Although participation banks are similar to traditional banks in terms of resource creation methods, they differ from other banks by eliminating interest and using profit. Especially when the density of the Muslim population is taken into consideration, the interest in participation banks in Turkey is increasing. This increase is very important for the sustainability of participation banks. For this reason, many traditional banks prefer participation banks when operating investment funds. The place and importance of participation banks in Turkey is included in this study, and the advantages and disadvantages of these banks are mentioned.