Super-eba ve mta kullanılarak modern teknikle yapılan kök ucu cerrahisinin sonuçlarının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of outcomes of the apical surgery performed with modern technique using mta and super-eba
- Tez No: 498045
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Modern teknikle yapılan kök ucu cerrahisinde operasyon lupları, mikro aletler ve biyouyumluluğu yüksek materyaller kullanılarak daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Super-EBA ve MTA kullanılarak modern teknikle yapılan kök ucu cerrahisinin sonuçlarını klinik ve radyografik olarak değerlendirmektir. Çalışmaya 71 hasta dâhil edilmiş ve 112 adet dişe kök ucu cerrahisi uygulanmıştır. Diş lokasyonu, kanal postu varlığı, hastanın yaşı ve cinsiyeti, kök kanal dolgusunun kalitesi, cerrahi işlemin ilk cerrahi veya ikinci cerrahi olması, cerrahi işlem uygulanan dişin kanal tedavisinin ilk kanal tedavisi olması veya retreatment olması, preoperatif belirti ve bulguların varlığı, cerrahi işlem uygulanan dişin restorasyon tipi, erken dönem postoperatif iyileşme sürecinde komplikasyon varlığı ve preoperatif lezyon boyutu gibi veriler kayıt altına alınmıştır. Cerrahi işlem öncesinde, işlemden hemen sonra ve 6 ay sonra periotest cihazı ile mobilite ölçümleri yapılmıştır. Çalışmada kök ucu dolgu materyali olarak MTA ve Super-EBA kullanılmıştır. Cerrahi işlem operasyon lupu ve mikro aletler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Klinik ve radyografik değerlendirmeler cerrahi işlemden 6 ay sonra değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda modern teknikle yapılan kök ucu cerrahisinin %88.4 başarı oranına sahip olduğu görülmüştür. Anterior bölge dişleri posterior bölge dişlerine göre, maksiller bölge dişleri de mandibular bölge dişlerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha başarılı iyileşme göstermiştir. İncelenen diğer parametrelerin cerrahi işlemin başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olmadığı görülmüştür. Modern kök ucu cerrahisi öncesinde, sonrasında ve 6. aylarda, periotest cihazı ile yapılan ölçümlerde, cerrahi işlem sonrasında işlem öncesine göre dişlerin mobilitesinde artış olduğu, bu mobilite artışının 6. ay sonunda azaldığı ancak işlem öncesine göre halen daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the apical surgery with modern technique using operation loops, micro-instruments and materials having higher biocompatibility more successful outcomes can be achieved. The aim of this study is to assess the results of the modern apical surgery employing Super-EBA and MTA with reference to the radiologic and clinical aspects. The study included 71 patients in total and the modern apical surgery was applied to 112 teeth. Tooth location, existence of the canal post, age and gender, quality of the root canal sealing, surgical process as initial or retreatment, initial canal treatment or retreatment, preoperative signs and symptoms, restoration type, preoperative healing course and the size of the preoperative lesion of 112 teeth in the study were recorded. The mobility measurements were performed before, during and 6 months after the surgery with periotest device. MTA and Super-EBA were employed as root apex sealing material. The surgical process was performed by using surgical loop and micro instruments. The clinical and radiological assessments evaluated 6 months after surgery. Apical surgery performed with modern technique has the success rate of 88.4%. The anterior region teeth found statistically better healing than posterior region teeth and the teeth in maxillary region found statistically better healing than mandibular teeth. Other parameters had no statistically meaningful effect on surgical operation. Periotest values measured respectively preoperative, postoperative and 6 months after surgery. The periotest values were significantly increased after the apical surgery. Although the periotest values were decreased after 6 months, they were still significantly higher than preoperative values.