Ameloblastoma ve odontojenik keratokistlerde epitelyal-mezenşimal geçiş belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of epithelial mesenchymal transition markers in ameloblastoma and odontogenic kerattocysts
- Tez No: 498046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAY YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Patoloji, Dentistry, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Epitelyal-mezenşimal geçiş (EMG) epitel hücrelerinin epitelyal özelliklerini kaybederek mezanşimal özellikler kazandıkları çok basamaklı morfogenetik bir olaydır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar EMG'in sadece tümör invazyonunda değil, tümör nüksünde ve biyolojisinde de önemli rol oynadığını göstermektedir. Odontojenik neoplazmların tümörogenezisinde EMG moleküllerinin potansiyel rolü konusu yakın zamanda çalışılmaya başlanmıştır. Ancak bu konuda henüz yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada amacımız ameloblastomave keratokistik odontojenik tümörlerde ve ortokeratotik tipte odontojenik keratokistlerde Snail; İntegrin β-1; Twist ve E-kaderin in ekspresyonunu değerlendirmektir. Çalışmaya 2007 – 2014 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Patoloji Anabilim Dalı'nda tanıları konulmuş 21 ameloblastoma (ABL), 31 keratokistik odontojenik tümör (KOT), 8 ortokeratinize odontojenik keratokist (OKK) ve kontrol grubu olarak 10 dental follikül dokusu (DF) dahil edildi. Tüm olgular immünhistokimya yöntemi ile twist, snail, e-kaderin ve integrin β-1 antikorları ile boyanarak değerlendirildi. ABL'de izlenen snail pozitifliği KOT ve OKK'ya göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p≤0,05). En yüksek twist ekspresyonu olguların %61'inde ameloblastomalarda izlendi. Ancak ABL, KOT, OKK ve DF grupları arasında twist pozitifliği açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. KOT ve OKK olgularında twist boyanma skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. En düşük e-kaderin ekspresyonu %33 ile ABL olgularında saptandı. Boyanma skor ortalaması benzer şekilde ABL olgularında en düşüktü (0,71). Her iki sonuç DF grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (p≤0,05). KOT'da izlenen e-kaderin boyanma skoru DF grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü (p≤0,05). ABL grubunda integrin β-1 pozitiflik oranı KOT, OKK ve DF gruplarına oranla amlamlı derecede düşük izlendi (p≤0,05). ABL ve KOT gruplarındaki integrin β-1 boyanma skorları DF grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (p≤0,05). Ameloblastomanın solid ve unikistik alt tiplerinde çalışılan EMG proteinlerine açısından istatiksel alarak anlamlı fark saptanmadı. Bulgular odontojenik tümör patogenezi ve biyolojisinde EMG'nin rolü olabileceğini düşündürmektedir. Ameloblastomanın solid ve unikistik alt tiplerinde çalışılan EMG proteinlerine açısından istatiksel alarak anlamlı fark saptanmadı. Bulgular odontojenik tümör patogenezi ve biyolojisinde EMG'nin rolü olabileceğini düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler : Epitelyal mezenşimal geçiş, ameloblastoma, keratokistik odontojenik tümör, odontojenik keratokist.
Özet (Çeviri)
Epithelial mesenchymal transition (EMG) is a multiple-stage morphogenetic phenomenon where epithelial cells lose their epithelial characteristics and gain mesenchymal characteristics. Recently conducted studies show that EMG plays an important role not only in tumor invasion, but also in tumor recurrence and biology. The potential role of EMG molecules in the tumorigenesis of odontogenic neoplasms has started to be studied recently. In this study, our objective is to assess the expression of Snail; Integrin-β-1; Twist and E-kaderin in ameloblastomes and keratocystic odontogenic tumors and ortho-keratotic type odontogenic keratocysts. Twentyone cases of ameloblastoma (ABL), 31 cases of keratocystic odontogenic tumor (KOT); eight cases of odontogenic keratocysts showing ortho-keratinisation (OKK) and as a control group 10 dental follicle tissues (DF) were included in this study from the archives of Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral Pathology between the years 2007-2014. All the cases have been assessed after being stained with twist, snail, e-kaderin and integrin β-1 antibodies by using the immunohistochemistry method. The snail positivity observed in ABL was statistically significantly higher compared to KOT and OKK (p≤0,05). The highest twist expression has been observed in ameloblastomes in 61% of cases. However, a statistically significant difference could not be determined between ABL, KOT, OKK and DF groups in what regards twist positiveness. No statistically meaningful difference has been found between the twist staining scores of KOT and OKK cases. The lowest e-kaderin expression has been determined in ABL cases as 33%. Similarly, the lowest staining score average has been found in ABL cases (0,71). Both results are statistically lower compared with the DF group (p≤0,05). The e-kaderin staining score observed in the KOT group is statistically significantly lower than the DF group (p≤0.05). The integrin β-1 pozitiveness ratio of the ABL group has been observed as significantly lower than the KOT, OKK and DF groups (p≤0,5). The integrin β-1 staining scores in ABL and KOT groups are significantly lower than those in the DF group (p≤0,5). There was not a statistical significant difference in solid and unicystic subtypes of ameloblastoma in terms of EMT protein expressions. Our results, although, suggested a role of EMT in pathogenesis and biology of odontogenic tumours. Key Words :Epithelial mesenchymal transition, ameloblastome, keratocystic odontogenic tumor, odontogenic keratocysts.