Effects of stone powder on some geotechnical properties of a silty soil
Taş tozunun siltli zeminlerin bazı geoteknik özelliklerine etkileri
- Tez No: 489656
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, taş tozunun siltli bir zeminin geoteknik özellikleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılar deneysel bir çalışma sunulmaktadır. Taş tozu, agrega ve taşın kırılması sonucu üretilen bir katı atıktır. Çalışmada, Atterberg limitleri, sıkıştırma testi, Serbest Basınç Dayanımı (SBD), Kaliforniya Taşıma Oranı (KTO) ve konsolidasyon testi dahil olmak üzere çeşitli testler gerçekleştirilmiştir. Farklı içerikli silt ve taş tozu karışımları (kuru ağırlık itibariyle %10, %20, %30, %40 ve %50), optimum su içeriği ve en yüksek kuru yoğunluk değerleri altında test edilmiştir. Sonuçlar taş tozu ilaveleri ile kıvam limitlerinin azaldığını göstermiştir. En büyük kuru yoğunluk değerleri, taş tozunun %30 ilavesine kadar artmış ve optimum su içeriği taş tozunun %50 ilavesine kadar azalmıştır. SBD ve KTO değerleri taş tozunun %30 ilavesine kadar artarken sonra azalmıştır ve konsolidasyon katsayısı (cv) taş tozu ilaveleri ile artmıştır. Ayrıca taş tozunun %50 ilavesine kadar başlangıç boşluk oranı (eo), sıkıştırma indeksi (cc), şişme indeksi (cs) ve hacim sıkışabilirliği (mv) artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental investigation has been carried out to study the effects of Stone Powder (SP) on the geotechnical properties of a silty soil. The SP is a type of solid waste material that produced by crushing stone and aggregate. Then it was added to the silty soil by dry weight at the mixture ratio of 10%, 20%, 30%, 40 and 50%. Various tests including Atterberg's limits, compaction test, Unconfined Compressive Strength (UCS), California Bearing Ratio (CBR), and consolidation test have been conducted. The results indicated that consistency limits decreased with SP addition. Also, the maximum dry density increased with replacement 30% of SP, and the optimum moisture content decreased by increasing 50% of SP. In addition, UCS and CBR values increased with 30% of SP then decreased while coefficient of consolidation (cv) increased with SP addition. Inversely, initial void ratio (eo), compression index (cc), and volume compressibility (mv) decreased by increase SP up to 50%.