Slab and tube thickness effect on flexural behavior of lightweight concrete – filled steel tube composite beam
Döşeme ve çelik boru kalınlığının hafif beton– dolu çelik boru kompozit kirişin eğilme davranışına etkisi
  1. Tez No: 707136
  2. Yazar: ALI ABD ALRAZAK FARAJ AL-BADRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA, DR. FARİD HASSON ARNAO’T
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada deneysel çalışmalar yürütülerek altı kiriş numunenin eğilme davranışına odaklanılmıştır. Betonla doldurulmuş ve bir döşeme tablası ile desteklenen çelik boru kullanılmıştır. Beton dolgulu çelik boru kompozit kirişlerin eğilme davranışı, tek noktalı monotonik yükleme testi altında incelenmiştir. Kesme bağlantılarını araştırmak için iki numunede bağlanma dayanımı testi yapıldı. Beton dolgulu çelik boru kompozit kiriş için hafif ve döşeme için normal beton olmak üzere iki tip beton kullanıldı. Çelik boru ve beton döşemeyi bağlamak için perfobond tip bağlantı kaması kullanıldı. Numunelerin davranışını incelemek için eğilme testi yapıldı. Kompozit kirişin sonundaki nihai yük, çatlak, yük-sehim eğrisi ve kaymanın tümü test verilerine dahil edilerek incelendi. Test sonuçları, çelik boruların kalınlığındaki artışın ve çelik boruyu dolduran beton basınç dayanımındaki artışın nihai yükte bir artışa yol açtığını göstermektedir. Döşeme kalınlığı ve beton döşemenin taşıyıcı donatının arttırılması, beton dolgulu çelik boru kompozit kirişin nihai yükünde ve sünekliğinde iyileştirmelere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Experimental works were conducted in this study, the focus was on the flexural behavior for six beam specimens. Steel tubing filled with concrete and supported by a slab deck was employed. The flexural behavior of concrete-filled steel tube composite beams was investigated under a one-point monotonic loading test. Two specimens of push-out were tested to investigate the effect of the connector. Two types of concrete were used: lightweight for concrete-filled steel tube composite beam and normal reinforced concrete for a deck slab. Perfobond connectors were used to connect the steel tube and concrete deck slab. The flexural bending test was used to examine the behavior of specimens. The ultimate load, crack, load-deflection curve, and slippage at the end of the composite beam are all included in the testing data. The test results show that the increase in thickness of steel tubes and concrete compressive strength which filled steel tube leads to an increase in ultimate load. Slab thickness and increasing the main reinforcement of a concrete slab lead to improvements in the ultimate load and ductility of the concrete-filled steel tube composite beam.