Genç Türk bireylerde yüz boyutları ile maksiller anterior diş boyutlarının karşılaştırılması
Comparison of face sizes and maxillary anterior teeth sizes in young Turkish individuals
  1. Tez No: 498103
  2. Yazar: ÇAĞATAY AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA BAŞAK GÜL AYGÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma, maksiller anterior dişlerin klinik kron boyutlarını analiz ederek, Türk popülasyonunda diş genişliği ve çeşitli yüz ölçümleri arasında tutarlı ilişkilerin olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 100 diş hekimliği öğrencisi (50 erkek, 50 kadın) katıldı. Yüz boyutlarını ölçmek için 100 katılımcının standart dijital görüntüleri kullanıldı. Bizigomal mesafe (BM), interpupiller mesafe (İPM), interalar mesafe (İAM), interkomissural mesafe (İKOM) ve interkantal mesafe (İKAM) Image J (National Institute of Mental Health, Bethesda, Maryland, ABD) programında belirlendi. Dijital ölçü sistemi (Sirona, Cerec, Omnicam, Dentsply, Almanya) ile ağız içi taraması yapıldı. Maksiller anterior altı dişin bireysel boyutları, 3D Tool programı (3D-Tool GmbH & Co. K, Almanya) kullanılarak ölçüldü. Yüz ve diş parametrelerini karşılaştırmak için istatistiksel analiz, student t-testi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Cinsiyete göre santral ve kanin diş boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. İKAM, İAM ve farklı diş ölçümleri arasında anlamlı korelasyonlar bulundu. Sonuçlar: İnterkantal mesafe ve interalar mesafe maksiller ön dişlerin ideal genişliğini sağlamak için referans olabilir. İncelenen popülasyondaki erkeklerin maksiller santral ve kanin diş boyutları kadınlarınkinden büyüktür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study analyzed the clinical crown dimensions of maxillary anterior teeth to determine whether consistent relationships exist between tooth width and several facial measurements in a subset of the Turkish population. Material and methods: A total of 100 dental students (50 males, 50 females) participated in this study. Standardized digital images of 100 participants were used to measure facial segments. The bizygomatic distance (BD), interpupillary distance (IPD), intercanthal distance (ICD), interalar distance (IAD), intercommissural distance (ICD) and intercanthal distance (ICAD) were determined by Image J software. The intraoral scanning with digital measuring system (Sirona, Cerec, Omnicam, Dentsply, Germany) was made. Individual dimensions of the maxillary anterior six teeth were measured using 3D Tool software (3D-Tool GmbH & Co. K, Germany). Statistical analysis was done using the student t-test to compare facial and tooth parameters. Results: Statistically significant difference was observed between the dimensions of central incisors and canines by gender. There were significant correlations between the IKAM, IAM and different tooth measurements. Conclusion: Intercanthal distance, interalar distance may serve as reference for establishing the ideal width of the maxillary anterior teeth. The maxillary central incisor and canine dimensions of men were greater than those of women in the Turkish population studied.