Acil servise dispne şikâyeti ile başvuran KOAH hastalarının klinik durumunu öngörmede news skorlamasının kullanımı
Use of news scoring to predict clinical status of COPD patients presenting to emergency service with dyspneal complaints
- Tez No: 498104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: NEWS (National Early Warning Score) hastaların acil servislere başvurdukları zaman ve sonrasındaki değerlendirmeler sonucunda klinik gidişatı, servis veya yoğun bakım ünitelerinde yatış durumları, hastanede kalış süreleri ve en önemlisi mortalitelerinin değerlendirmesi amacıyla kullanılabilen bir skorlamadır. Bu çalışmada, KOAH alevlenme ile acil servise başvuran hastaların ortalama yaşam süresini öngörmede NEWS skorunun kullanımını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 01 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 18 yaş üzeri ve dispne şikâyeti ile başvuran KOAH tanılı hastalar alındı. Bu bir yıllık süreçte çalışmaya uygun hastalar, elektronik veri sisteminden (enlil*), International Statistical Classification of Diseases and Related Healt Problems (ICD-10) kod sistemi kullanılarak tespit edildi. Kategorik değişkenler, normal dağılıma uygunluğuna göre ki-kare ya da Fisher's exact testler kullanılarak karşılaştırıldı. Sayısal değişkenlerde ise normal dağılıma uygunluğuna göre unpaired t test ya da Mann-Whitney U testleri kullanılarak karşılaştırıldı. p değeri 0.05'in altında olan değerler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Yaş ortalamaları 68±11 olan hastaların %82'si erkek, %18'i kadındır. Bu çalışmadaki hastaların %67'sinde komorbid bir hastalık mevcuttu. Araştırmaya alınan hastaların co-morbid hastalıkları sırasıyla; koroner arter hastalığı (%27), hipertansiyon (%19), kalp yetmezliği (%14), diyabetes mellitus (%14) ve akciğer malignitesi (%7) idi. Mortalite gözlenen hastalarda GKS düşük, Charlson Comorbidity ve NEWS skoru yüksek bulundu (p4 iken NEWS skorunda bu değer >7 bulundu. NEWS skoru >7 olan hastalarda ortalama sağ kalım 9.9 ay iken NEWS
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: NEWS (National Early Warning Score) is a scoring system that can be used to evaluate patients clinical progression, hospitalization in services or intensive care units, duration of hospital stay, and most importantly, mortalities based on assessments at the time of and after admission to emergency services. In this study, it was aimed to investigate the use of the NEWS score in predicting the mean life span of patients presenting with acute exacerbation of COPD to the emergency service. Materials and Methods: Patients with COPD aged 18 and over who were admitted to the Medical Faculty Emergency Medicine Department of Inonu University between January 1, 2016 and December 31, 2016 and complained of dyspnea were recruited for our study. During this one-year period, patients eligible for the study were identified from the electronic data system (enlil*), using the International Statistical Classification of Diseases and Related Healt Problems (ICD-10) code system. Categorical variables were compared using Chi-square tests or Fisher's exact tests based on whether they were normally distributed. Numerical variables were compared using unpaired t tests or Mann-Whitney U tests based on whether they were normally distributed. p values below 0.05 were considered statistically significant. Results: The mean age of the patients was 68±11. 82% of them were male and 18% were female. 67% of the patients in this study had a comorbid disease. The comorbid diseases of the patients who were admitted to the study were coronary artery disease (27%), hypertension (19%), heart failure (14%), diabetes mellitus (14%) and pulmonary malignancy (7%). Patients with mortality showed low GCS scores, and high Charlson Comorbidity and NEWS scores (p4 while that of the NEWS score was >7. Patients with a NEWS score >7 were found to have a mean survival of 9.9 months whereas patients with NEWS