Erişkin yoğun bakımda mekanik ventilatöre bağlı hastalarda nütrisyonun renal fonksiyon, morbidite, mortalite üzerine etkileri
The effects of nutrition target on renal function, morbidity, mortality in patients connected with mechanical ventilation in adult intensive care unit
- Tez No: 498134
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Beslenme desteği yoğun bakım ünitesindeki (YBÜ) tedavinin ana parçası olarak kabul edilmiştir. Yoğun bakım hastalarında ideal kalori alımı hala tartışmalı bir konudur. Bu tartışma yoğun bakım hastalarında düşük kalori alımının zararla sonuçlanacağını ileri süren güncel kanıtların yanı sıra fayda sağlayacağını belirten diğer çalışmalarla daha da alevlenmiştir. ABH'nın genel toplumda görülme sıklığı %1'in altında iken hastanede yatan hastalarda bu oran %2-7, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) takip edilen hastalarda ise % 5-30'a kadar yükselmektedir Çalışmamızın amacı hedef beslenme (Target feeding: TF) ve hipokalorik (Under feeding: UF) beslenmenin yoğun bakım hastalarının renal fonskiyonları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Klinik Araştırmalar etik kurul onayı (2013/82) alındıktan sonra 2003 – 2012 yılları arasındaki dönemde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip ve tedavisi yapılan hastalar incelendi. Hastalar Grup TF (target feeding); günlük verilen enerjinin günlük enerji gereksinimine oranı %70-%110 arası olması, Grup UF ( under feeding) ; günlük verilen enerjinin günlük enerji gereksinimine oranı %70'in altında olması şeklinde iki gruba ayırdık ( Grup TF'de 92 hasta, Grup UF'de ise 199 hasta). Hastaların demografik özellikleri, yoğun bakım yatış süresi, reentübasyon, tekrar yoğun bakım ünitesine yatış, 28inci gün mortalitesi ve yoğun bakım mortalitesi kaydedildi. Yine İlk 14 gün boyunca her gün için hastaların laboratuar parametreleri olarak Kreatinin, BUN, Laktat; hemodinamik takiplerle OAB (ortalama arter basınçları), CVP (santral venöz basınç), Günlük sıvı balansı kaydedildi. Yine 14 gün boyunca hastaların vazopressör kullanımı takip edildi. Güncel bilgiler ışığında böbrek hasarını değerlendirmek için RIFLE, AKIN sınıflama skorları 14 gün boyunca kaydedildi. Hastaların takip edilen 14 gün boyunca RRT tedavisi alıp almadıkları belirlendi. Hastaların demografik verileri açısından fark bulunamadı.28. gün mortalitesi ve yoğun bakım mortalitesi açısından da iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Nutritional support has been accepted as the main component of the treatment in the Intensive Care Unit (ICU). The ideal calorie intake in intensive care unit patients is still a controversial issue. This discussion grew violent with the studies claiming that the low calorie intake would be beneficial as well as the general evidence suggesting that it would be harmful in intensive care unit patients. While the prevalence of the ABH in general society is below 1%; in hospitalized patients, this rate is 2-7%; and 5-30% in patients followed in Intensive Care Units (ICU). The purpose of our study is evaluating the effects of Target Feeding (TF), and Under-Feeding (UF) on renal functions of the patients in Intensive Care Units. The patients who were being followed-up in Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit between 2003 and 2012 were investigated after the approval of Karadeniz Technical University Clinical Studies Ethical Board was received (2013/82). The patients were separated into two groups as; Group TF (Target Feeding) with the ratio of the daily energy to daily energy need being 70-110%; and Group UF (Under Feeding) with the ratio of the daily energy to daily energy need being below 70% (there were 92 patients in Group TF, and 199 patients in Group UF). The demographic characteristics of the patients, the durations in the intensive care units, re-intubation, resting again in the intensive care unit, the mortality on the 28th day, and the intensive care unit mortality were recorded. For the first 14 days, the Creatinine, BUN, Lactate; OAB in hemodynamic follow-ups (average artery pressures), CVP (Central Venous Pressure), and Daily Liquid Balance were recorded every day as the laboratory parameters of the patients. Again, the vasopressor use of the patients was followed for 14 days. In the light of the up-to-date data, the RIFLE and AKIN Classification Scores were recorded for 14 days to evaluate the renal damage. The issue of whether the patients received RRT treatment or not during these 14 days was also determined. There were no differences in terms of demographic data of the patients. No statistically significant differences were found between the two groups in terms of the 28th day mortality and the Intensive Care Unit mortality (p>0,05).