Çözelti tabanlı cu2znsns4 (Czts) güneş hücrelerinin hazırlanması ve geliştirilmesi
Preparation and developing of solution-based cu2znsns4 (Czts)solar cells
- Tez No: 498156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında çözeltiye dayalı yöntemler kullanılarak Cu2ZnSnS4(CZTS), In2S3, CdS, TiO2, ITO ve AZO ince filmleri oluşturulmuştur. Elde edilen ince filmlerin sıcaklıkları, molar oranları ve yapılarındaki kimyasal tuzların fiziksel etkileri X-ışını kırınım analizi (XRD), enerji dalga boylu x-ışını spektrumu (EDX), UV-Vis spektrumu, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Hall etkisi ölçüm sistemi yardımı ile incelenmiştir. CZTS ince filmi (112) yönelimli karakteristik pikinde kesterit yapısında kristallenen dörtlü bileşik bir yarıiletkendir. Optik ölçümler sonucu CZTS yarı iletkenin ~1.3-1.8 eV yasak enerji band aralığına sahip olduğu ve güneş hücresi yapımında soğurucu malzeme olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Ayrıca elektriksel ölçüm sonuçları CZTS yarıiletkenin p-tipi iletkenliğe sahip olduğunu göstermiştir. Elde edilen ince filmler kullanılarak ilk kez tüm katmanları sol-jel yöntemiyle hazırlanmış Cam/TCO/TiO2/In2S3/CZTS ters tip güneş hücresi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Cu2ZnSnS4(CZTS), In2S3, CdS, TiO2, ITO and AZO semiconductor thin films were obtained by using solution-based methods. Effect of annealing temprature, molar ratio and chemical precursors on physical properties of fabricated thin films was investigated by means of x-ray diffraction analysis (XRD), energy dispersive x-ray diffraction spectroscopy (EDX), UV-Vis Spectrometer, scanning electron microscpe (SEM) and Hall Effect measurement systems. CZTS thin film is a quaternary semiconductor which has kesterite crystall structure with (112) preferred orientation. As a result of optical measurements, we showed that CZTS semiconductor has ~1.3-1.8 eV band gap energy so this semiconductor is suitable using as an absorber layer for the solar cells. In addition, electrical measurments comfirmed that the CZTS semiconductor has a p-type conductivity. All the semiconductor thin films which mention above was used to obtained superstrate type solar cell. First time, from back to top contact, all layer sol-gel processed Glass/TCO/TiO2/In2S3/CZTS superstrate solar cell was fabricated.