Şanlıurfa ili antepfıstığı bahçelerinde meyve iç güvesi (Schneidereria (=recurvaria) pistaciicola danilevski (Lepidoptera: Gelechiidae))'nin bulaşıklık ve yaygınlık durumunun belirlenmesi
Determination of infection and extensiveness rates of (Schneidereria (=recurvaria) pistaciicola danilevski (Lepidoptera: Gelechiidae)) in pistachio orchards in Şanlıurfa province
- Tez No: 498157
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ili antepfıstığı bahçelerinde Schneidereria (=Recurvaria) pistaciicola'nın bulaşıklık ve yaygınlık durumu belirlenmiştir. Çalışmada S. pistaciicola'nın bulaşıklık durumunun belirlenmesi için Şanlıurfa il'inin Suruç ilçesi'nde daha önceki yıllarda zararlı ile bulaşık olduğu bilinen üç adet antepfıstığı bahçesinde, Haliliye, Eyyübiye, Karaköprü, Bozova, Birecik, Halfeti ve Hilvan ilçelerinde ise daha önceki yıllarda bulaşık olduğu bilinen ikişer antepfıstığı bahçesinde surveyler gerçekleştirilmiştir. Bu bahçelerde ilk bulaşıklılığın görüldüğü nisan ayının sonlarından itibaren gözlemler başlatılmıştır. Söz konusu bahçelere daha önceki yıllarda bulaşıklık oranının en fazla olduğu bilinen mayıs ayının üçüncü haftasında surveyler yapılmıştır. S. pistaciicola'nın larvalarının meyvelerdeki bulaşıklılığın %36.66 bulaşıklık oranı ile en fazla Suruç ilçesinde görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun yanında Haliliye'de %24.16, Halfeti'de %24.16, Hilvan'da 25.83, Bozova'da 23.33, Birecik'te %23.33, Karaköprü'de %18.33 ve Eyyübiye'de %15.83 bulaşıklık oranı olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, S. pistaciicola'nın sürvey yapılan tüm bahçe ve ilçelerde yaygın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to identify infection and extendsiveness rates of Schneidereria (=Recurvaria) pistaciicola' tried to be counted. In the study, 3 Pistachio orchards which were knows as infected were selected in S. Pistachiios in Suruç, whereas 2 already infected pistacchio gardesn were selected in Haliliye, Eyyübiye, Karaköprü, Bozova, Bireck, Halfeti, Hilvan, also done some surveys on these 2 trees. In these surveys, first infections were seen from April, 22 2017, also in the third week of May when was the highest infection rate seen in the last years, some inspection done in the same gardens. S.pistaciicola larvas infection rate in trees are %36.66 in Suruc with the highest level, Haliliye % 24.16, Halfeti %24.16, Hilvan %25.83, Bozova %23.33, Birecik %23.33, Kaprakoprü %18.33, Eyyübiye %15.83, were the rates for infecrion rates. In the resilt of inspections, S pistaciicola widely seeen in all gardens and towns of Şanlıurfa province.