Investigation of cytotoxic effect of fluorine schiff bases on cancer cells
Florlu schiff bazlarının kanser hücreleri üzerine sitotoksik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 498158
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kanser tedavisinde kemoterapi hala en önemli tedavi seçeneklerinden biri olarak önemini korumaktadır. Hala kanser tam başarılı bir tedavisi için ideal bir kemoterapotik ajan bulunabilmiş değildir. Bu çalışmada flor içeren Schiff bazlarından (o-florofenil-3,5-di-tert-butilsalisilaldimin [o-FPh-3,5-DTBS] ve p-florofenil-3,5-di-tert-butilsalisilaldimin [o-FPh-3,5-DTBS]) ile bunların paladyum ve bakır komplekslerinin miyelomonositik hücre serisi olan K562 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini araştırdık. Bileşkleri sitotoksik etkileri kolorimetik MTT yöntemiyle belirlenmiştir. o-FPh-3,5-DTBS' nin K562 hücreleri üzerinde sitotoksik etkisi p-FPh-3,5-DTBS' e oranla daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Keza Schiff bazlarının bakır kompleksleri K562 hücreleri üzerinde daha güçlü sitotoksik etkiler gösterirken paladyum komplekleri bu hücre hattı üzerinde etkileri zayıf sitotoksik etki göstermişlerdir. K562 hücreleri üzerinde yüksek sitotoksik etki gösteren bileşiklerin üzerinde daha ileri araştırmalar yapılmasının faydalı sonuçlar doğuracağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy is still keeping its importance as one of the most important treatment in cancer therapy. There were still couldn't find an ideal chemotherapeutic agent for fully successful cancer treatment. In this study, we investigated cytotoxic effects of fluorine containing Schiff Bases (o-florophenyl-3,5-di-tert-butilsalisilaldimine [o-FPh-3,5-DTBS] and p-florophenyl-3,5-di-tert-butilsalisilaldimine [p-FPh-3,5-DTBS]), and their palladium or cupper complexes on K562 myelomonoyctic leukemia cell line. Cytotoxic effects of the compounds were determined by using colorimetric MTT assay. o-FPh-3,5-DTBS had higher cytotoxic effect than o-FPh-3,5-DTBS. Also both two cu complexes of the Schiff bases showed stronger cytotoxic effects on K562 cells, Palladium complexes are showed weak cytotoxic effects on the cell line. We believe that the compounds which showed high cytotoxic effects on K562 cells need to further investigation for beneficial results.