Doğru kavramının doğasına dair bir inceleme: Hilary Putnam'da içsel gerçekçilik ve doğruluk problemi
An inquiry into the nature of concept of truth: Internal realism and truth problem in the works of Hilary Putnam
  1. Tez No: 498162
  2. Yazar: FİNTOZ CANSU TAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTUL GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, metafizik gerçekçi görüşün ve Putnam'ın içsel gerçekçi felsefesinin ortaya koyduğu doğru yaklaşımlarından hareketle doğrunun öznel mi yoksa nesnel mi olduğunu belirlemek, buna dair bir yorum getirmektir. Aristoteles'in tanımıyla doğru 'var olanın olduğunu, var olmayanın da olmadığını' söylemektir. Bu tanımı varsaydığımızda doğru ve gerçeklik arasında belirleyici bir ilişkiyi varsaymış oluyoruz. Öyleyse doğrunun doğasının ne şekilde belirlendiğini, gerçekliğin nesnelliği veya öznelliği problemi üzerinden tespit edebiliriz. Başka bir deyişle, eğer gerçeklik zihnimizden bağımsız, kendi başına var olan bir şey ise doğru da zihnimizden bağımsızdır; nesneldir. Eğer gerçeklik zihnimize bağımlı, yani onun yaratımı ise doğru da aynı şekilde özneldir. Bu durumda yapılacak şey, metafizik gerçekçilerin gerçeklik anlayışını ve Putnam'ın içsel gerçekçi anlayışını karşılaştırarak değerlendirmek olacaktır. Çalışma üç bölümden meydana gelecektir. İlk bölümde metafizik gerçekçi anlayış; ikinci bölümde Kant'ın felsefi yaklaşımı çerçevesinde Putnam'ın içsel gerçekçi anlayışı ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise çağdaş yaklaşımların konuya dair tutumları sunularak, probleme ilişkin bir yorum getirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims at finding an answer to the following question: is truth subjective or objective? It focuses on two different perspectives, respectively, metaphysical realism and Putnam's internal realism. Aristotle defines truth as 'to say of what is, that is and what is not, that it is not.' When we accept that definition of truth, we also assume a determining relation between reality and truth. Taking this relation into the account, we can discuss how the nature of truth is determined by scrutinizing whether reality is objective or subjective. If reality is mind-independent or something existing in itself, then truth is also mind-independent; that is objective. If reality is mind-dependent or a creation of it, truth is likewise subjective. To set the boundaries of my investigation into the nature of truth, I will compare metaphysical realists' understanding of reality and truth with Putnam's understanding of them, regarding his internal realism and then, evaluate those two understandings. The study consists of three parts. In the first part, metaphysical realism will be examined. In the second part, Putnam's internal realism will be analysed within the scope of Kantian philosophy. In the third part, the problem will be assessed through the presentation of contemporary perspectives on the subject.