Pirsos dergisi üzerine bir inceleme
An examination of the Pirsos journal
- Tez No: 498167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL ŞAHİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
İstanbullu Rumların kendilerine ait edebî faaliyetlerine destek olacak dergiler kısa ömürlü olsalar da tutarlı bir şekilde yayın hayatlarını sürdüren dergiler olmuştur. Bunlardan biri de Pirsos'tur. Pirsos'u 1954 yılında yayınlamaya başlayan İstanbullu Rum Panayot Abacı (1922-2015) sekiz sene tutarlı bir şekilde çeşitli yeni ve modern malzemeyle her ay derginin sayfalarını doldurmuştur. Dergide yer alan yazarlar İstanbullu Rumlardan, dönemin Türk şair ve yazarlarından, az sayıda da Ermeni yazarlardan oluşmuştur. Bu çalışmanın giriş kısmında İstanbul'da yayınlanan ilk edebiyat dergisi Kipseli'den (1840) başlayarak dönemin önemli edebiyat dergileri, Pirsos'un kapanışına kadar (1962) detaylı bilgiler ile tanıtılmıştır. Birinci bölümde dergi detaylarıyla tanıtılmış, ikinci bölümde şiirler ele alınmış, üçüncü bölümde hikâyeler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, dergide yer alan yazılar türlerine ve sayılarına göre tasnif edilmiştir. Beşinci bölümde ise, kronolojik indeks yer almıştır. Tezin sonunda ek olarak dergide yer alan fotoğraflar, resimler, ikonalar, çeşitli görseller ve Abacı hakkında yapılan röportajlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though the journals of Rums of Istanbul which are dedicated to their literature were shortly-lived, they consistently exist. One of these journals is Pirsos. One of the Rums of Istanbul Panayot Abacı who started to publish the journal at 1954, fills the journal with prototype and modern articles for eight years. The writers of the journal are consist of Rums of Istanbul and Turkish authors of the time. There is also a small amount of Armenain writers. In this study the literary journals of Istanbul are detaily introduced starting with Kipseli (1840) till the closing of Pirsos (1962). In the first chapter the journal is detaily examined, in the second chapter the poems are examined and in the third chapter the short stories are examined. In the forth chapter articles seen in the journal are classified according to their genres and numbers. In the fifth chapter there is a chronological index. As an appendix to the thesis pictures, drawings, icons, visuals and an interviews about the owner of the journal is given.