Farklı hedef yönelimlerine sahip unilig erkek basketbolcularının algılanan liderlik davranışı ve antrenör davranışlarını değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of perceived leadership behavior and coaching behavior assessment on uni-league men basketballers have different goal orientations
  1. Tez No: 498190
  2. Yazar: ALİ İLHAN BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TOROS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı hedef yönelimlerine sahip (görev ve ego yönelimi) erkek basketbolcuların antrenör(liderlik) davranışlarını nasıl algıladıklarını ve nasıl değerlendirdiklerini ortaya koymak, yaş ve deneyim açısından farklılıklarını incelemektir. Bu araştırmaya üniversiteler arası erkek basketbol liginin (Unilig) 47 takımında oynayan erkek basketbolcular katılmıştır. Çalışmaya gönüllülük ve gizlilik esasına uygun olarak 382 sporcu katılarak araştırmanın grubunu oluşturmuştur. Verilerin toplanabilmesi için araştırma grubuna sırasıyla Sporda Ego ve Görev Yönelimi Ölçeği, Sporda Liderlik Ölçeğinin (C) formu olan Sporcunun Antrenör Davranışları Algılaması Formu ve Sporcular için Antrenör Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov- Smirnov ile test edilmiş, veriler parametrik testlerle analiz edilmiştir. Normal dağılıma sahip özelliklerin 2 grupta karşılaştırılmasında Student t testi, 2'den fazla grupta karşılaştırılmasında Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çok yönlü varyans analizi (MANOVA) ve LSD çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile test edilmiştir. Geçerlik ve güvenirliğin test edilmesi amacı ile Cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Tanımlayıcı istatistik olarak sayısal değişkenler için ortalama±standart sapma, kategorik değişkenler için ise sayı ve % değerleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine how male basketball players perceive and evaluate their coach (leadership) behaviors with different goal orientations (task and ego orientation), in terms of age and experience. Male basketball players who played in 47 teams of university-to-university men's basketball league (Unilig) participated in this research. 382 athletes participated in the study in accordance with the principle of volunteering and confidentiality. In order to be able to collect the data, Ego and Task Orientation in Sport Questionnare, Leadership for Sport Scale and Coach Behavior Assessment Scale were applied to the research group respectively. The normal distribution of the data in the study was tested with Kolmogorov-Smirnov and the data were analyzed by parametric tests. Student t test was used to compare normal distribution in 2 groups. One way variance analysis (ANOVA), multivariate analysis of variance (MANOVA) and LSD multiple comparison tests were used in comparison of more than 2 groups.Relations between numerical variables were tested by Pearson correlation coefficient. Cronbach's alpha coefficients were calculated for the purpose of testing for validity and reliability. The descriptive statistics were mean ± standard deviation for numerical variables and the numbers and% values for categorical variables.