Okul öncesi çocuklarda aktif video oyunları ve denge antrenmanı etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of active video games and balance training in pre-school children
- Tez No: 498189
- Danışmanlar: DOÇ. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada aktif video oyunları ve denge antrenmanlarının okul öncesi çocukların denge özelliklerini geliştirdiği öngörülerek bu iki yöntemin denge gelişimine olan etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alınarak Şanlıurfa Fatih Sultan Mehmet İlkokulunda okuyan 6 yaşında 54 çocuk, Helsinki Kriterleri'ne uygun gönüllü onam formu ile velilerinden izin alınarak gönüllülük esasına göre katılmıştır. Çalışmaya spor yapmamış, fiziksel özellikleri birbirine yakın çocuklar seçilmiştir. 2 deney grubu ve 1 kontrol grubu rastgele yöntemle eşit sayıda 18 kişi olarak belirlenmiş, deney gruplarına günde 40-45 dakika; haftada üç gün 8 haftalık antrenmanlar yaptırılmıştır. Denge uygulamaları, bir gruba Wobble Board (Denge Tahtası) diğer bir gruba, aktif video oyunlarından ''Nintendo Wii'' oyun konsolu ile uygulanmıştır. Tüm grupların ön-son test dinamik denge ölçümleri ''Techno-Body'' cihazı, statik denge ölçümleri de ''Denge Hata Skoru'' sistemi kullanılarak ölçülmüş ve gruplar arasındaki farklara bakılmıştır. Verilerin normallik dağılımları için Shapiro-Wilks testi uygulanmıştır. Parametrik sonuçlar için iki yönlü varyans analizi, non-parametrik sonuçlar için ise 'Kruskall-Wallis' testi kullanılmıştır. Non-parametrik grupların kendi içerisindeki gelişimleri belirlemek için Friedman testi kullanılmıştır Çalışmaya başlamadan önce yapılan Perimeter Length(PL) çift ayak [F=2,38; p=,141; p>0,05] sağ ayak [F=,927; p=402; p>0,05] ve sol ayak[F=,488; p=,616; p>0,05] dinamik denge ölçümünde ve statik denge BESS toplamında [F=1,639; p=204; p>0,05] gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine and compare the effects of active video games and balance training by considering these two methods on balance charecteristic in pre-school children. 54 children aged 6 years, attending Şanlıurfa Fatih Sultan Mehmet Primary School participated in the survey on the voluntary based with permission from their parents with the voluntary consent form in accordance with Helsinki criteria. Children who did not exercise sports and whose physical characteristics were close to each other were selected. Two experimental groups and a control group were randomly assigned to 18 subjects in equal and experimental groups were given training 40-45 minutes for a day, 3 days for a week and at total 8 weeks. Balance applications were implemented with a 'wobble board' balance board for a group, 'nintendo wii game console' from active video games for another group,. The dynamic balance measurements of the pre-post test and the 'Techno-Body Device' of all groups were measured using the 'Balance Error Score System' and the differences between the groups were examined. The Shapiro-Wilks test was applied to the normality distributions of the data. Two-way analysis of variance was used for parametric results and 'Kruskall-Wallis' test for non-parametric results. The Friedman test was used to determine the development of non-parametric groups within themselves. The perimeter length (PL) before the study started was double foot [F=2,38; p = ,141; p> 0,05] right foot [F = ,927; p = 402; p> 0,05] and the left foot [F = ,488; p = ,616; p> 0,05] in the dynamic balance measurement and static balance in the BESS sum [F = 1,639; p = 204; p> 0,05], there was no significant difference between groups.