Afyonkarahisar ili yüzey araştırmaları ışığında İçbatı Anadolu'da demir çağı seramiği
Iron age pottery in inner Western Anatolia in the light of Afyonkarahisar provincial surface surveys
- Tez No: 498196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİM KONAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Afyonkarahisar yüzey araştırmalarında tespit edilen Demir Çağı'na ait yerleşmeler ile bu yerleşmelerde tespit edilen seramik buluntular değerlendirilmiştir. Demir Çağı'yla ilgili olarak, Phrygia Bölgesi'nin merkezinde bulunan bu coğrafyada, bugüne kadar kapsamlı bir çalışmanın yapılmamış olması, bölge için en önemli sorunların başında gelmektedir. Bu bağlamda, özellikle Demir Çağı'na ait yerleşim modellerinin nasıl biçimlendiği, tespit edilen seramiklerin, form repertuvarı ile bunların bezeme anlayışları ve mal grupları incelenmiştir. 2002 yılında başlatılarak, 16 araştırma sezonu boyunca günümüze kadar devam eden yüzey araştırmaları sırasında, Demir Çağı seramiklerinin tespit edildiği yerleşimler arasında; Bolvadin, Sultandağı, Çobanlar, Bayat, Emirdağ, Sinanpaşa, Sandıklı, Hocalar, Şuhut, Kızılören, Sivaslı, Dinar ve Dazkırı ilçeleri yer almaktadır. Söz konusu yerleşimlerde tespit edilen Demir Çağ seramikleri arasında gri seramik, kırmızı ve kahverengi seramik, açık zemin üzerine boyalı seramik, kırmızı üzerine siyah boyalı (Black on red) seramik, bikrom seramik, Lidya seramiği, Akhaemenid seramik ve Orientalizan seramik yer alır.
Özet (Çeviri)
settlements belonging to Iron Age determined in Afyon surface surveys and the pottery finds found in these settlements were evaluated. Regarding the Iron Age, the most important problem for the region is the lack of comprehensive work in this geography located at the center of the Phrygia Region. In this context, especially the formation patterns of the Iron Age pottery, the form repertory and their grouping concepts and commodity groups were investigated. Among the settlements where the Iron Age pottery was discovered during the surface researches which were started in 2002 and continued until the end of the day, during the 16 research seasons; Bolvadin, Sultandağı, Çobanlar, Bayat, Emirdag, Sinanpaşa, Sandıklı, Hocalar, Şuhut, Kızılören, Sivaslı, Dinar and Dazkırı are the districts. The Iron Age pottery found in the settlements include gray pottery, red and brown pottery, painted on open floor pottery, black on red pottery, bichrome pottery, Lydian pottery, Achaemenid pottery and Orientalising pottery.