Kur'an elfâzında takrîb usûlü (Aşere-i kübrâ)
Descent methods in the Quran words
  1. Tez No: 498208
  2. Yazar: SELİM MENTEŞELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kur'an Elfazında Takrib Usulü (Aşere-i Kübra)“ isimli çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Tezimizin giriş bölümünde, Kur'an ve kıraat ilmi üzerinde durduk. Burada Kur'an'ın ve kıraat ilminin tanımını yaptık. Daha sonra kıraat ilminin konusu, faydası ve ortaya çıkışı konularını ele aldık. Kıraat ilminde yedi harf başlığı altında İmam-ı Cezeri'ye göre ”Ahruf-u Seb'a" ve günümüzde Ahruf-u Seb'a'nın mahiyeti konusuna değindik. Sahih kıraatler için aranan şartları inceledikten sonra kıraat imamlarının yaşadığı dönemler, kıraat vecihlerinin kitaplaştırılma süreci, kıraati öğrenme ve öğretme metotları, kıraat ilmindeki tarikler ve kıraat imamlarının, ravilerin, tariklerin isimleri konularını ele aldık. Tezimizin birinci bölümünde takrib usûlü (aşere-i kübra) başlığı altında istiaze, besmele, medler, ha-i sekit, terkik, tağliz, idğam ve ibrahim kelimesi üzerinde durduk. Tezimizin ikinci bölümünde ise Kur'an elfazında takrib usulüne örnekler verdik. Burada Fatiha, Bakara ve Âl-i İmrân surelerini inceledik.
Özet (Çeviri)
Our study“ Descent Methods in the Quran Words”consists of an introduction ant two sections. In the entroduction part of our thesis, we focused on the Quran and the recitation discipline. Here we have defined the Quran and the recitation methods. Under the title of“Seven Letters in the Quran Recitation”we have mentioned the“Ahruf-u Seb'a”according to Imam el-Cezeri and the nature of“Ahruf-u Seb'a”today. After analyzing the required qualifications for the authentic recitation, we have discussed the periods of the imams who recites, the booking process of the recitations, the methods of learning and teaching the recitation, different cults of recitation, the names of the reciters and the transferrors. In the first part of the thesis we have emphasized on the subordination, submission, extends, ha-i sekit, thinning, thickening, idğam and word of Ibrahim. In the second part of our thesis, we have given examples in the Qur'anic text. Here we have examined the surahs of Fatiha, Bakara and Âl-i Imrân.